banner39

'Türkiye, tansiyonu düşürmeye çalışıyor'

Hakura, Türkiye’nin bölgedeki tansiyonu düşürmek için harekete geçtiğini söyledi.

Ortadoğu 18.01.2011, 12:20 18.01.2011, 12:25
'Türkiye, tansiyonu düşürmeye çalışıyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere merkezli Kraliyet Uluslararası İlişkiler Kuruluşu’nda görevi Türkiye ve Orta Doğu uzmanı Fadi Hakura, Türkiye’nin bölgedeki tansiyonu düşürmek için harekete geçtiğini söyledi.

Tunus’taki gelişmelerle birlikte Türkiye’nin Suriye ve Katar ile bir araya gelerek Lübnan’daki durum değerlendirmesine ilişkin görüşlerini aktaran Hakura, Türkiye’nin bölgede faydalı girişimlerde bulunduğunu ancak bölgedeki durum değerlendirmesi üzerine yapılan görüşmelere ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve İran’ın da dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Hakura, bu ülkelerin bölgede ağırlığı olan ülkeler olduğunu dile getirdi.

Lübnan’ın bölgede çok önemli bir mekanizma olduğunu ve bu ülkedeki gelişmelerin bölgenin tamamını etkilediğini anlatan Hakura, “Lübnan’da bir tansiyon varsa bu Ortadoğu’yu gerer.” dedi. Hakura, Türkiye’nin anında devreye girerek bu ülkedeki gerilimi düşürmeye ve tarafları bir araya getirmeye çalıştığını söyledi.

Tunus’taki gelişmelerle ilgili olarak ise Hakura, “Tunus’taki olayın diğer ülkelere sıçraması ihtimalinden önce bu ülkede neler olup bittiğini anlamak lazım. Bu olay henüz bir başlangıç ve bunun nereye varacağını şimdiden kestiremeyiz.” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?