banner15

Türkiye'den Suriye'deki kimyasalların imhasına destek

Suriye'den kimyasal harp maddelerinin tahliye edilerek imhası için BM tarafından oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti'ne Türkiye de destek verecek

Türkiye'den Suriye'deki kimyasalların imhasına destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'den tahliye edilen kimyasal harp maddelerinin imhası için oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti'ne, Türkiye'nin bir fırkateyn ile destek sağlayacağını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Suriye'den kimyasal harp maddelerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, 26 Eylül 2013 tarihli ve 2118 sayılı kararı gereğince oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti'ne, Türkiye'den TCG Salih Reis (F-246) fırkateyni refakat edecek.

ABD 6'ncı Filo Komutanlığına bağlı Birleşik Görev Kuvveti-64 taktik komutasında icra edilecek harekata, Türk Deniz Kuvvetleri'nden TCG Salih Reis (F-246) fırkateyni ile ABD, Almanya, İtalya'dan birer fırkateyn, Yunanistan'ın ise bir denizaltı ile katılması planlanıyor.

Birleşik Görev Kuvveti, kimyasal silahları imha edecek "M/V CAPE RAY" isimli ABD gemisine refakat görevi icra edecek.

Görev süresince, bir seahawk helikopteri (S70-B), bir kimyasal silahlara karşı savunma timi, bir sualtı taarruz timi ve bir sualtı görev timi de TCG Salih Reis'te (F-246) bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 13:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48