banner15

'Türkiye'nin İsrail'e karşı attığı adımlar önemli'

İsrail ile Türkiye arasında yaşanan krizde Arap basını Türkiye'nin adımlarını öne çıkarıyor, Batı basını ise gidişattan duyulan kaygıyı...

'Türkiye'nin İsrail'e karşı attığı adımlar önemli'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ile Türkiye arasındaki 'özür krizi' dünya basınında geniş yer buluyor; Arap medyası Türkiye'nin İsrail'e karşı attığı adımların önemine vurgu yaparken; Batı basını ilişkilerin gidişatından duyulan kaygıyı ön plana çıkarıyor.

İsrail ile Türkiye arasında yaşanan kriz devam ediyor. Krizi manşletlerine taşıyan dünya medyası ise konuyu farklı yorumlar ile değerlendiriyor.

Alman medyası İsrail'le Türkiye arasındaki gerginlikte tek yanlı bir tutum sergileyerek anlaşmazlığın Türkiye tarafından büyütüldüğünü iddia etti. Özel haber kanalı n-tv'nin internet sitesinde yeralan bir haberde ve diğer birçok medya yayınlarında başbakan Tayyip Erdoğan'ın İsrail hakkında söylediği 'şımarık oğlan' tabiri, 'terbiyesiz çocuk' olarak tercüme edildi.

Başbakan Erdoğan'ın Salı günü İsrail'le ortak çalışmaların donduralacağı ve iki ülke arasındaki ticaretin de durdurulacağı açıklamasının yeraldığı n-tv haberinde, ticari ilişkilerin durdurulacağı ifadesinin Başbakanlık bürosu tarafından sonradan düzeltildiği aktarıldı.

'İSRAİL ÖZÜR DİLEMEYECEK'

İsrailli yetkililere Türkiye’den özür dilemeyeceğini açıkladı.

El Kuds el Arabî Gazete İsrail-Türkiye ilişkilerini manşetlerine taşıdı. Gazete haberinde İsrailli bakanın ‘özür’ krizi ile ilgili açıklamasını gündeme aldı.

Gazete’nin haberinde İsrail Ulaştırma Bakanı’nın İsrail’in Türkiye’den özür dilemeyeceği açıklamasını yayınlayarak İsrail’in özür noktasında geri adım atmayacağını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşeceğini yazdı.

Yine gazete haberinde Türkiye'nin 1949 senesinde İsrail'i tanıyan ilk ülke olmasına dikkat çekiyor.

İsrail ile Türkiye arasında Mavi Marmara baskını dolayısı ile devam eden krizi yakından takip eden Arap basını ise iki ülke arasındaki krizin ilk olma özelliğine dikkat çekiyor.

Maariv Gazetesi konuyu üst manşetlerinden gündemine alan diğer bir Arap gazetesi. Gazetenin haberinde İsrail ile Türkiye arasındaki köklü ilişkilere dikkat çekilirken; Türkiye’nin askerî anlaşmalar konusunda İsrail’e karşı attığı adımların önemine vurgu yapıldı.

‘TÜRKİYE - İSRAİL İLİŞKİLERİNDEN KAYGILIYIZ’

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, basın toplantısında Mavi Marmara baskınıyla ilgili Birleşmiş Milletler Palmer raporuyla ilgili bir soruyu cevapladı.

Palmer raporunu titiz ve profesyonel bir çalışma olarak niteleyen Nuland, basına sızdırılan rapor sonrasında gerilen Türkiye - İsrail ilişkilerinin son durumundan ise kaygılı olduklarını açıkladı.

"Hala iki ülkenin iyi ilişkilerine geri dönmesinin yararına olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuşan Amerikan Dışişleri Sözcüsü, bu konuda iki ülke ile görüşmelere devam edeceklerini belirtti.

NY TIMES: İSRAİL TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMEDİ

New York Times'da çıkan bir yorum yazısında ise İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin "doğru ve akıllı yol" olduğu belirtildi.

Gazetenin internet sayfasında, Roger Cohen tarafından kaleme alınan yorum yazısında, BM Soruşturma Komisyonu tarafından Mavi Marmara olayına ilişkin hazırlanan raporda, İsrail'in "üzüntüsünü uygun biçimde açıklaması", "ölenler ve yaralanan kurbanlar ve aileleri için ödeme yapması" gerektiğinin belirtildiği hatırlatıldı. Giderek tecrit olan İsrail'in bunu yapması gerektiği vurgulanan yazıda, "Özür, doğru ve akıllı yoldur" denildi. İsrail'in geçen ay sınırda çıkan olaylarda Mısırlı askerlerin ölümünden dolayı Mısır'dan özür dilediği anımsatılan yazıda, Mısır'a yapılanın Türkiye'de de yapılması gerektiği bildirildi.

BM Soruşturma Komisyonu'nun Mavi Marmara raporunda, İsrail'in Mavi Marmara'ya baskın yapma kararının "aşırı ve uygunsuz" bir hareket olarak nitelendirildiği ve İsrail'in 9 ölüme izah getiremediği de vurgulanan yazıda, raporun İsrail'in Gazze politikasını da sürdürülemez bulduğunu anımsattı.

'FURKAN DOĞAN'IN ÖLÜMÜ İNFAZI ANDIRIYOR'

Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden ABD vatandaşı Furkan Doğan'la ilgili olarak BM Soruşturma Komisyonu'nun raporunda yazılanlardan alıntı da yapan Cohen, makalesinde, Doğan'a son derece yakından ateş edildiğinin, Doğan'ın öldürücü kurşunu almadan önce zaten yerde yaralı yatıyor olabileceğinin raporda yer aldığını ve rapordaki bu ifadelerin infaz ya da buna yakın bir durum olasılığını arttırdığını yazdı. Doğan ve gemide öldürülen diğer 8 kişinin üzerinde silah olduğuna dair kanıt olmadığının raporda belirtildiğini vurgulayan Cohen, Doğan'ın babası, Erciyes Üniversitesi öğretim üyelerinden Ahmet Doğan'la geçen yıl Ankara'da tanıştığını, Ahmet Doğan'ın hem oğlunu  kaybetmekten hem de ABD'nin olaya ilişkin kaçamak tavrından derin üzüntü içinde olduğunu yazdı.

'ABD'NİN BU KADAR SESSİZ KALDIĞI BAŞKA BİR DURUM YOK'

Yazıda, uluslararası sularda yabancı bir güç tarafından bir ABD vatandaşına bu kadar yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmesine ABD'nin bu kadar sessiz kaldığı başka bir durumu hayal etmenin zor olduğu yorumu da yapıldı. Cohen, "Elbette hiçbir ABD Başkanı, özellikle de ilk döneminde olan bir ABD Başkanı, İngiltere Başbakanı David Cameron'un söylediklerini söyleyemez" yorumunu yaptı ve Cameron'un "İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya yaptığı saldırı kesinlikle kabul edilemez" dediğini anımsattı.

'İSRAİL'DE AŞIRI SAĞ GÜÇLENİYOR'

Türkiye ve İsrail'in bir yıldan fazla bir süredir aralarında görüşme yaptıkları belirtilen yazıda, iki tarafın zaman zaman anlaşmaya yaklaştıkları, ancak özürden yana olan İsrailli bakanlar Ehud Barak ve Dan Meridor karşısında özürü reddeden şahinlerin lideri Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın ve aşırı sağın güçlü geldiği ifade edildi.

İsrailli siyasal bilimci Şolomo Avineri'nin konuyla ilgili görüşlerini de aktaran Cohen, yazısında, Avineri'ye göre, İsrail'de koalisyon çıkarlarının stratejik düşüncenin önüne geçtiği, oysa İsrail'in, BM'de Filistin meselesi dururken ve yeni Mısır'la ilişkiler önemliyken stratejik akıllılık göstermesi gerektiği belirtildi. Cohen, makalesinde bu düşüncenin doğru olduğunu, abluka mantığına kilitli ve Ortadoğu'daki değişim sürecini anlamayan, Yahudi yerleşimleri konusunda esnek olmayan ve ABD'nin, Mavi Marmara saldırısından dolayı (Türkiye'ye) özür dilemesi yönündeki isteğini dikkate almayan Lieberman etkisindeki İsrail'in, Müslüman dünyasındaki en iyi dostlarından biri olan Türkiye'yi kaybetmekte olduğu yorumunu yaptı.

Cohen, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun özür dilemeyeceğiz demekle hem İsrail'i zayıflatan hem de en yakın müttefiki ABD'nin stratejik çıkarlarını tehlikeye atan, ülkeyi tecride götüren gereksiz bir yol seçtiğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 15:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 8 yıl Önce

Türkiye bir taraftan İsrali'i koruma amaçlı Füze Kalkanı'na kucak açıyor diğer yandan Filistin'e destek havası atıyor!! burda bir çelişki yok mu sizce? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!!!!!!?

banner39

banner36

banner37

banner35