banner39

Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de devre dışı bırakma planı

Rumlar ve Mısır, doğalgaz anlaşmasıyla Türkiye’yi devre dışı bırakmak istiyor

Ortadoğu 18.02.2015, 13:10 18.02.2015, 13:10
Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de devre dışı bırakma planı

Kıbrıs Rum Yönetimi, Kahire yönetimiyle adanın güneyindeki "Afrodit" adlı doğalgaz parselini boru hattıyla doğrudan Mısır'a bağlamayı amaçlayan bir mutabakat anlaşması imzaladı. 6 aylık anlaşma "12. Parsel"den çıkarılacak doğalgazın tamamının boru hattıyla Mısır'a satılmasını öngörüyor.

Güney Kıbrıs ile Mısır dün Kahire'de, 12'nci parseldeki "Afrodit" yatağını doğrudan Mısır'a bağlamayı hedefleyen karşılıklı mutabakat anlaşması imzaladı.

Mısır Enerji Bakanı İsmail Şerif, Bakanlar Kurulu binasında düzenlediği basın toplantısında, mutabakat anlaşmasının 6 aylık görüşme ve teknik çalışma süreci içerdiği söyledi. İki ülkenin firmaları, bu süreç içinde, bir boru hattının inşaası için teknik araştırmalar yapacak.

Haber Rum basınında geniş yer buldu. Rum basını mutabakat anlaşmasının "gizli" olduğunu ileri sürerken, "Güney Kıbrıs ile Mısır'ın, Türkiye'nin tepkisinden çekinildiği için perde gerisinde büyük bir gizlilikle hareket ettiği, Rum Enerji Bakanı Lakkotripis'in dünkü imza için Mısır'a yıldırım ziyarette bulunduğu" ifadelerine yer verdi.

Fileleftheros haberi, "Mısır İle Anlaşma Mat Hareketi… 'Afrodit'ten İtku'ya Direkt Boru Hattı… Türkiye Yetişip Tepki Gösteremedi… Kıbrıs Mısır'a Doğal Gaz Satışı Yarışında Birinci… Anlaşmanın İcrası Kıbrıs'a Da Doğal Gaz Yolunu Da Açıyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Rum medyası anlaşmanın büyük bir gizlilik içinde imzalandığını, bu nedenle Türkiye'nin tepki gösteremediğini ileri sürdü.
Fileleftheros haberinde şöyle denildi: "Geçen Eylül ayında büyük bir ihtiyatla başlayan memorandum, Mısır Doğalgaz Şirketi (Egyptian Natural Gas Holding Company/EGAS) ile Güney Kıbrıs Hidrokarbon Ltd Şirketi'ne, doğal gazın Afrodit yatağından, deniz altından boru hattı ile direkt Mısır'a taşınmasıyla ilgili teknik çözümleri incelemek üzere yetkilendiriyor. Bu incelemenin önümüzdeki 6 ay içerisinde yapılması, hemen ardından da meselenin ticari yönü, yani altyapı maliyetlerinin paylaşılması, oran ve satış fiyatlarının belirlenmesi için temas ve müzakerelerin başlaması öngörülüyor."

GÜNEY KIBRIS, TÜRKLERİN HAKLARINI GASP EDİYOR

Türkiye, Kıbrıslı Türklerin haklarının gaspedildiği gerekçesiyle Rumların yürüttüğü tek yanlı doğalgaz sondajlarına karşı çıkıyor. Bu çerçevede KKTC hükümetinin verdiği yetkiyle Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisi, donanmanın refakatinde Rumların sondaj yaptığı bölgelerde faaliyet gösteriyor. Rum lider Nikos Anastasiades, Barbaros'un varlığını gerekçe göstererek barış müzakerelerini terketmişti.

Rum Yönetimi'yle Mısır arasında imzalanan anlaşma, "12. Parsel"den elde edilecek doğalgazın inşa edilecek bir boru hattıyla Mısır'a iletilmesini öngörüyor. İlk aşamada boru hattının inşası konusundaki formüller incelenecek ardındansa doğalgazın ticari kapsamı müzakere edilecek. "12 Parseli" Mısır'ın İdku Körfezi'ne bağlayacak boru hattının yapımının 3 yıl süreceği öngörülüyor.

Projede Rum tarafından Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi dışında Amerikan Noble Energy ve İsrail'in Delek ile Avner şirketleri yer alacak. Mısır tarafından da devlet şirketi EGAS (Yüzde 12), yine bir devlet şirketi olan EGPC (Yüzde 12), BG şirketi (Yüzde 38) ve Petronas (Yüzde 38) katılacak. Kahire'de dün imzalanan "Karşılıklı mutabakat" anlaşmasının 6 ay içerisinde kalıcı anlaşmaya dönüştürülmesi hedefleniyor.

Rum medyası büyük bir gizlilikle imzalanan anlaşmayı zafer olarak niteledi ve Türkiye'nin devre dışı bırakıldığını iddia etti. Gazete manşetlerinde, "Mısır'la anlaşma mat etti, Türkiye tepki gösteremedi. Rum kesimi Mısır'a doğalgaz satışında birinci" ifadelerini kullanıldı.

Kaynak: NTV

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?