banner39

Türkler serbest, Filistinli gazeteci hala tutsak

Suriye'de tutuklanan iki Türk gazeteci gerekli adımların atılması sonucu serbest bırakıldı, Filistinli Kadumi ise Türk ve Arap siyasetçilerin başarısızlığı sebebiyle hala tutsak.

Ortadoğu 18.12.2012, 11:35 18.12.2012, 13:33
Türkler serbest, Filistinli gazeteci hala tutsak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de tutuklu bulunan bir Türk gazeteci daha bugün serbest kaldı, ancak Filistinli gazeteci Kadumi hala tutsak ve desteksiz.

Bugüne kadar Suriye'de tutuklanan iki Türk gazetecinin serbest bırakılmasına rağmen, 20 Ağustos'ta Cüney Ünal'la birlikte tutuklanan El Hurra TV muhabiri Filistinli Beşar Fehmi Kadumi hala esir.

Bu sabah ABD Televizyonu NBC için çalışan Türk gazeteci Aziz Akyavaş ve beraber çalıştığı NBC'nin Ortadoğu temsilcisi Richard Engel Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan serbest bırakıldı.

Türk gazetecilerin serbest bırakılması için büyük çaba harcayan devlet ve siyaset adamları aynı başarıyı Filistinli gazetecinin serbest bırakılması için gösteremedi.

Uluslararası alanda bir devlet gücünü arkasında bulamamanın eksikliğini yaşayan Filistinli gazeteci sahipsiz kaldı. Gazeteci meslektaşları tarafından sık sık eylemlerle destek verilen Kadumi ve ailesi için Türk ve Arap siyasiler hala gereken adımları atmadı. 

17 Kasım'da Türkiye'ye giriş yapan Cüneyt Ünal, 20 Ağustos'taki tutuklanmalarını anlatırken, çatışmanın ortasında kaldıkları bir sırada yakalandıklarını ve Kadumi'nin ağır yaralandığını söylemişti. Ancak, 7 Kasım tarihinde verilen bir haberle Kadumi'nin sağ ve sağlıklı olduğu söylenmişti.

EŞİNE GAZETECİLER DESTEK VERİYOR

Fehmi Kadumi'nin serbest kalması için çaba harcayan eşi Arzu Kadumi ve ablası Aida Kadumi gazetecilerin verdiği destekle seslerini duyurmaya çalışıyor.

Son olarak 12 Aralık'ta Suriye konsolosluğu önündeki eylemde konuşan Arzu Kadumi;

Bir konuşma yapan Arzu Kadumi, "Bu gün 114 gün oldu. Bu olay ilk olduğunda mevsim yazdı. Artık günleri, ayları değil, mevsimleri sayıyoruz. 114 gündür Beşar aramızda değil. Görüşmediğimiz kimse kalmadı. Dışişleri Bakanlığıyla görüştük, Başbakanla görüştük, Cumhuriyet Halk Partisi ile her gün görüştük. Onlar verdikleri sözün arkasındalar. Hâlâ Beşar Kadumi'yi getireceklerini söylüyorlar. Ortada bir gerçek var; Beşar hâlâ aramızda değil, hâlâ iki küçük çocuğun soruları cevapsız. Suriye hükümetine sesleniyorum; nasıl ki Cüneyt Ünal'ı serbest bıraktılar, Beşar'ı da serbest bıraksınlar" dedi.

121. GÜN EYLEMİ 

"Free Bashar" isimli Twitter hesabından yapılan duyuruda bu akşam saat 19:30'da İstanbul Suriye Konsolosluğu önünde buluşulması kararlaştırıldı. 

KAÇIRILANLAR TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI

Öte yandan Suriye'de kaçırılan aralarında Türk gazeteci Aziz Akyavaş'ın da bulunduğu ABD'li ve Ürdünlü 4 basın mensubu Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda gerekli işlemleri yapılan 4 gazetecinin arasında bulunan Akyavaş, çok yorgun olduklarını ve bu nedenle açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Kendilerini muhaliflerin kurtardığını ve onların yardımıyla Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldiklerini ifade eden Akyavaş, ''Gözlerimiz bağlıydı, nelerin yaşandığını bilmiyoruz. Fiziksel şiddet görmedik ama psikolojik şiddete maruz kaldık'' dedi.

ABD'li gazeteciler John And Ward Karıstra, Rıchard Harrısengel ile Ürdünlü Muhammed Jamal Balluz da, Suriye'de Esed birliklerinin kendilerini alıkoyduklarını, 5 günlük esareti bir an önce unutmak istediklerini kaydetti.

Zor 5 gün geçirdiklerini ve Türkiye'yi çok sevdiklerini ifade eden gazeteciler, dinlenmek istediklerini belirtti

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü