banner39

Türkmen Dağı ve Kürt Dağı ateş altında

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bölgelerde yer alan Türkmen Dağı'daki Tükmenler ile Kürt Dağı'ndaki Kürtler yoğun ateş altında. Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah'ın saldırılarında çok sayıda kayıp olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 14.12.2015, 13:56 14.12.2015, 14:09
Türkmen Dağı ve Kürt Dağı ateş altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Bayırbucak Türkmen ve Kürt Dağı bölgelerinde çatışmalar aralıklarla sürerken, bölge top atışına tutuluyor.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre Esad rejiminin, Rus jetlerinin desteğiyle Lazkiye kırsalına yönelik saldırıları devam ediyor.

Türkmen bölgesinde iki noktadan başlatılan ve gün boyu sürdürülen kara harekatı, Türkmen birliklerce püskürtüldü. Kaynaklar, Göğdağ ve Kırkaltı tepelerinde aralıklarla devam eden çatışmalarda iki taraftan da kayıpların olduğunu bildirdi.

Öte yandan, rejimin Türkmen köyleriyle Cebel Ekrad'daki Kefrence ve Bedeme köylerini top atışlarıyla vurduğu belirtildi.

6 BİN KÜRT KAYIP İDDİASI

Öte yandan Suriye Muhalif Güçleri Hamza Birliği Komutanı Firas Ulum, bugüne kadar Kürt Dağı’nda (Cebel Ekrad), 6 bin Kürt’ün öldürüldüğünü söyledi.
 
Rûdaw’a konuşan Ulum, 2011’den beri başlayan savaşta Kürt Dağı’nda 6 bin Kürt’ün hayatını kaybettiğini iddia etti.
 
Hamza Birliği Komutanı Ulum, son günlerde Kürt Dağı’nın Iraklı Şii milisler, Lübnan Hizbullahı, Suriye Ordusu ve Rusya Ordusu tarafından kuşatıldığını, uluslararsı müdahale olmazsa büyük bir katliam yapılacağını duyurdu.
 
Kürt Dağı’nda yaklaşık 80 bin Kürt’ün yaşadığını dile getiren Ulum, büyük bir kısmının Suriye rejimine karşı savaştığını dile getirdi. Bölgede 4 Kürt aşiretine mensup 80 ile 90 bin arasında Kürt nüfusunun yaşadığı belirtiliyor.
 
Ulum, dün de Mesut Barzani ve uluslararası kamuoyundan, bölgedeki halkı hava saldırılarından korumaları talebinde bulunmuştu.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?