banner15

Türkmen Dağı'nda çatışmalar sürüyor

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Lazkiye kentinin kuzeyindeki Türkmen Dağı'nda rejim güçleriyle Türkmen birlikleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Türkmen Dağı'nda çatışmalar sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Lazkiye kentinin kuzeyindeki Türkmen Dağı'nda rejim güçleriyle Türkmen birlikleri arasında şiddetli çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Rus ordusu, kara, deniz ve havadan Esed güçlerine destek vererek Türkmen Dağı'ndaki Kızıldağ mevkisine ağır silahlarla saldırırken, rejim güçlerinin, Kızıldağ mevkisine birkaç koldan saldırmaya başladığı, helikopterlerin Kızıldağa yakın 45. tepe mevkisine asker indirdiği ifade edildi.

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, Vezir, dün sabah saatlerinde başlayan yoğun saldırıların birkaç noktada devam ettiğini kaydetti.

Türkmen birliklerin tüm imkanlarıyla bölgeyi savunmaya çalıştığını aktaran Vezir, şöyle konuştu: Türkmen Dağı'ndaki Türkmen birlikler dağın kontrolünü kaybetmemek için ellerindeki tüm imkanları kullanıyor. Ancak Türkmen birliklerin acil lojistiğe ihtiyacı var. Bölgedeki en yüksek noktalardan Kızıldağ, rejimin eline geçerse Türkmenler stratejik bir yer kaybetmiş olacak. Kızıldağ rejimin eline geçerse rejim bu dağdan istediği bölgeye saldırabilir. Türkmen Dağı ve Cebel el-Ekrad da tehlikeye girer. Bu saldırılarda o zaman ciddi göçler olur.

Kızıldağ mevkisindeki çatışmalarda Sultan Abdulhamit Han Tugayı komutanı Ömer Abdullah'ın kardeşi olan saha komutanı Zekeriya Abdullah'ın hayatını kaybettiğini dile getiren Vezir, Rus ve rejimin saldırılarından dolayı sivillerin yerlerinden olduğunu ve zor şartlar altında güvenli bölgelere gitmeye çalıştıklarını da vurguladı.

4 ÜLKEYLE SAVAŞIYORUZ

Suriye Türkmen Meclisi Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren, “Saldırılar son 5 yılın en yoğunu” derken, Türkmen köylerine 'yağmur yerine bomba yağdığını' kaydetti. 10'dan fazla köyün tamamen boşaldığını, kaçanların Türkiye sınırına gittiğini ifade eden Ceren, “200'e yakın yaralımız 20 de şehidimiz var. Rejim tarafında can kaybının daha fazla olduğu bilgisi geldi. Şuan bizler Esed'le değil, Rusya, İran, Irak, Çin'le savaşıyoruz. Bizi dörtbir yandan vurmaya başladılar” dedi. Ceren, üzerilerine yağmur yerine bomba yağsa da topraklarından vazgeçmeyeceklerini, sonuna kadar direneceklerini kaydetti.DAKİKADA 40 FÜZE

Rusya, Hatay'ın güneyindeki Bayırbucak'ta sürdürdüğü bombardımanı adeta Türkmen katliamına dönüştürdü. Rusya, önceki geceden buyana havadan ve denizden dakikada 40 füze atan sistemlerle bölgeyi yerlebir etti, çok sayıda siville birlikte muhalif asker de şehit oldu. Bölge kaynakları, Suriye ordusunun önce Halep'e saldırarak muhalif grupları bu bölgeye çektiklerini, sonra da korumasız kaldığı düşüncesiyle Türkmen Dağı'na saldırdıklarını anlattı. Yoğun saldırıları Ankara da dakika dakika takip etti. Bölgeden anlık istihbaratlar alınırken, asker de Hatay sınırında teyakkuza geçirildi. Dışişleri Bakanlığı ise gece boyu Bayırbucak mesaisi yaptı. Rusya Büyükelçisi geceyarısı Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı, gerekli uyarılar yapıldı. Türkiye, bu konudaki hassasiyetini 25 Kasım'da Ankara'ya gelecek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a da ilk ağızdan iletecek.PARAŞÜTLE ASKER İNDİRDİLER

Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Esad güçleri, Rusya ve İran tarafından kuşatılan Bayırbucak Türkmen bölgesindeki son duruma ilişkin şu bilgileri verdi: “Bombardıman çok yoğun. Her yer adeta deprem oluyor gibi sarsılıyor. İlk kez böyle bir şey görüyorum. Uçaklar, füzeler, tanklar kullanılıyor. Karadan karaya ve denizden karaya etkili füzeler atılıyor. Türkmen Dağı'nın her metresine bomba yağıyor. Rejimin bölgeye ilerlemesi durumunda çadır kentler, sınır boyundaki yerleşim yerleri yaşanmaz hale gelir. Sınır hattındaki tüm köylerimizi bombalıyorlar. Önceki gün Sabah saatlerinde karşı savunma harekatı başlattık. Kızıldağ'a üç kez uçaktan paraşütle asker bıraktılar. Son 24 saatte 200'den fazla rejim askerini öldürdük. Rejim birlikleri ormanlık alandan yaralılarını çekemedi. Ancak, karşıda çok sayıda asker var. İran, Irak ve HizbullahŞii milisleri ve Rusça konuşanlar vardı. 3 helikopter 45'inci Tepe'ye paraşütle asker bıraktı. Acısu'da bir bölgeyi ele geçirdiler. Gençlerimiz bütün zorluklara rağmen direniş gösteriyor. Bizim de şehit ve yaralılarımız var, ancak Osmanlı ecdadımızdan bize yadigar kalan bu toprakları ve namusumuzu kanımızın son damlasına kadar düşmandan koruyacağız.” BM: BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkmenlere dönük operasyonların insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35