banner15

Türkmenler, Telafer'i terk ediyor

Irak'ta Musul'un Telafer ilçesinin, IŞİD'in kontrolüne girmesi nedeniyle yüzlerce Türkmen, 50 kilometre mesafede, peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesine sığındı.

Türkmenler, Telafer'i terk ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Musul'un  Telafer ilçesinin,Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün kontrolüne girmesi nedeniyle yüzlerce Türkmen, 50 kilometre mesafede, peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesine sığındı.

Telafer'de iki gündür devam eden silahlı çatışmalar ve IŞİD militanlarının düzenlediği havan saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivillerin hayatını kaybetmesi, ilçede yaşayan Türkmenleri paniğe sevk etti.

Çoğu kadın, çocuk, yaşlı ve engelli yüzlerce Türkmen aile, günün ağarmaya başlamasıyla Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı, peşmerge kontrolündeki Sincar'a gelmeye başladı. Telafer'den kaçanların genellikle yanlarına herhangi bir eşya almadan yola çıktığı, bazı Türkmenlerin ayakkabılarını bile giymeye fırsat bulamadan kaçtığı görülüyor.

Sincar girişindeki peşmerge güvenlik noktasına, otomobilleriyle ya da yürüyerek gelen Türkmen aileler, Kürt ailelerin yanına, camilere ya da inşaatı devam eden boş binalara yerleştiriliyor. Peşmergeler, Sincar'a sığınan Türkmenlere yiyecek ve içecek dağıtıyor.

"POLİSLER DE KAÇTI"

Telafer'den kaçan Türkmenlerden Haysam İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede durumun çok kötü olduğunu, IŞİD militanlarının, yerleşim yerlerini havan toplarıyla vurmaya devam ettiğini belirtti.

Havan saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini, ölen ya da yaralananlar arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu ifade eden İbrahim, IŞİD militanları ile çatışan yerel polislerin de kaçmaya başladığını söyledi.

İbrahim, ilçede iki gündür elektrik ve suyun kesik olduğunu, telefon ve internet bağlantısı da sağlayamadıklarını anlattı.

IŞİD militanlarının özellikle Şii Türkmenlerin bulunduğu yerleri hedef aldığını, bazı Sünni Türkmenler IŞİD saflarına katılırken, bazılarının da silahla karşı koymaya devam ettiğini kaydetti.

"BAĞDAT, TELAFER'E YARDIM ETMEMİZİ İSTEMEDİ"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKBY) Sincar Bölgesi Sorumlusu Serbest Babiri,  IŞİD militanlarının ele geçirdiği bölgelere yakın olan yerleşim birimlerinde yaşayan Kürtleri korumak için 10 bin peşmergeyle görev yaptıklarını söyledi.

Telafer'e yardım için girişimlerde bulunduklarını ancak Bağdat yönetiminin yardım önerilerini geri çevirdiğini belirten Babiri, "Daha sonra Telafer halkından yardım isteği oldu. Ancak peşmerge olarak Şii idare ve Sünni Türkmenler arasında taraf olmak istemedik. Sünniler IŞİD'i, Şiiler merkezi hükümeti istiyor. Buna karşın Türkmenlere insani yardımda bulunuyoruz" dedi.

Babiri, "Telafer'e girmeyi düşünmediklerini, önceliklerinin Kürt bölgelerinin güvenliğini sağlamak olduğunu" bildirdi.

IŞİD tarafından saldırı gelmedikçe karşılık vermeyeceklerine işaret eden Babiri, buna karşın "IŞİD'i bir terör örgütü ve Baas yönetimi kalıntısı olarak gördüklerini, hiçbir zaman IŞİD'in yanında olmayacaklarını" vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48