banner15

Türkmenlere havadan ve karadan saldırı

Suriye, İran, Hizbullah ve Rusya topluca Türkmen Dağı'na saldırıyor. Bayırbucak Türkmenleri yoğun saldırıya direnirken dünya gündeminin ilgisizliğinden şikayet etti

Türkmenlere havadan ve karadan saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad güçlerinin Türkmen Dağı’nda başlattığı kara harekatına İran ve Hizbullah milislerinin desteğiyle karadan ilerlenirken, Rusya da havadan ve denizden destek veriyor.

Esad rejiminin, 4 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatı gittikçe genişliyor. Esad güçleri, Hizbullah milisleri ve İranlı güçlerin desteğiyle sabah erken saatlerde muhaliflerin kontrolündeki Türkmen Dağı mevkisindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine aynı anda saldırı başlattı. Saldırılara Ruslar da havadan ve denizden destek verdi. Varil bombası taşıyan helikopter ve uçakların katıldığı saldırılarda Türkmen muhaliflerin mevzilerinin yanı sıra köyler de hedef alındı.

Bölgede on binlerce Türkmen yaşıyor.Bölgeye düşen bombalar, Türkiye tarafından görülürken, sınır bölgesine yakın noktaları bombalayan bazı savaş uçakları objektiflere yansıdı. Ölü ve yaralıların bulunduğu belirtilen bölgeden gelen patlama sesleri, Yayladağı ilçe merkezi ile sınırdaki mahallelerden de duyuluyor. Saldırılarla ilgili konuşan Suriye Türkmen Kitlesi üyesi Tahsin Hoşkar, hem mevziler hem de Türkmen köylerinin, kara, hava ve denizden yoğun olarak bombalandığını bildirdi. Hoşkar yaptığı açıklamada, Rusya'nın da destek vermesiyle bölgelerine yönelik saldırıların arttığını aktardı. Şu an bölgede çatışma yaşandığını vurgulayan Hoşkar, “Hem mevziler hem de Türkmen köyleri, kara, hava ve denizden yoğun şekilde bombalanıyor. Çatışmalar şu saatlere kadar hiç durmadı" dedi. Köylerin boşaltıldığını, yaklaşık 5 bin kişinin Suriye tarafındaki güvenli gördükleri bölgeye gittiğini belirten Hoşkar, “Türkmen Dağı'nda durum çok çok kritik ve orası risk altında. Ölü ve yaraların olduğu saldırıları kaygıyla izliyoruz" diye konuştu.

TÜRKMENLERİ NUSRA DESTEKLEDİ

Rejim birlikleri, 3 gün önce bölgenin güneyindeki Gimam köyüne kara harekatı başlatmıştı. Nusra Cephesi, Türkmendağı'nda katliama girişen Esad'a karşı Türkmenlere destek birlikleri gönderdi. Türkmendağı'nda Esad askerleriyle savaşan Nusra Cephesi, meydana gelen çatışmaların görüntülerini de yayınladı. 

Türk Kızılayı, Suriye Türkleri Derneği ile hayırseverler tarafından bağışlanan gıda, battaniye, kıyafet ve kırtasiye malzemeleri, Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine gönderildi. Çeşitli illerden gelen ve Yayladağı ilçesinde toplanan yardımlar tırlara yüklenerek Suriye sınırında insani yardımların geçişi için açılan Arfalı noktasına götürüldü. Yardımlar burada Suriyeli çocukların da yardımıyla sınırın diğer tarafında bekleyen kamyonetlere aktarıldıktan sonra Türkmen köylerindeki halka dağıtıldı. Türk Kızılayının gönderdiği 5 bin ekmeğin de malzemeler arasında bulunduğunu bildirildi.

BAYIRBUCAK'TAKİ 15 BİN KİŞİ TÜRKİYE'YE GELEBİLİR

Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, Suriye'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucu Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinin düşmek üzere olduğunu öne sürerek, "Bölge düşerse, ilk etapta başta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak" dedi. Muhammed, "Tüm bölgeyi ele geçirip, Türkmenleri püskürtmek istiyorlar. Rus uçaklarının bombaladığı yerlerde çok sayıda yaralımız var. Bayırbucak bölgesi düşmek üzere. Bölge düşerse, ilk etapta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye'ye sığınmak zorunda kalacak." dedi.

Muhammed, Kobani'nin (Ayn el Arap), dünya gündemine gelmesine rağmen Türkmenlerin Türkiye'de bile 2-3 televizyon kanalı dışında konuşulmadığına dikkati çekerek, "Biz Türkmenler, bir Kobani olamadık. Kobani halkına kötü gözle bakmıyoruz ama Kobani'dekiler insan da Bayırbucaklılar değil mi  Türk halkına çağrıda bulunuyorum. Türkmenler olarak çok kötü durumdayız, bize destek olun" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35