banner15

Tutankamun araba çarptığı için ölmüş olabilir

Mısır'ın en çok bilinen firavunlarından Tutankamun'un mumyası üerine yapılan araştırmalar sonucu at arabasının çarpması sebebiyle ölmüş olabileceği ifade edildi

Tutankamun araba çarptığı için ölmüş olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da 10 yaşında tahta çıkan firavun Tutankamun'un ölüm sebebinin, ölümden 3 bin 336 sene sonra belli olduğu iddia edildi. Yapılan araştırmalar, firavunun at arabasının çarpması sonucu ölmüş olabileceğini gösteriyor.

Milattan Önce 1323'te ölen ve hemen mumyalanarak defnedilen Tutankamun'un ölüm sebebiyle ilgili olarak yoğun spekülasyonlar vardı.

Tutamkamun'un mezarı 1922'de bulundu. Cesetteki yanıklar ve kömürleşmiş kısımlar, çocuk firavunun yanarak ölmüş olabileceği şüphelerine yol açmıştı. Cesetten alınan bir parça üzerinde yapılan araştırmalar, yanmanın mumyalamadaki bir hatadan kaynaklandığını, kullanılan yağın kimyasal reaksiyona girerek cesedin lahit içinde yandığını gösteriyor.

Mısır'da firavunlar ilahlık iddiasında bulundukları için, bu yanmanın arkasında manevi sebepler de olabileceği ifade ediliyor.

Mısır uzmanı Dr. Chris Naunton, eski notları inceleyip X ışınları ve CT tarama teknolojileri kullanarak ceset üzerinde otopsi yaptıktan sonra Tutankamun'un hızla çarpan at arabası sebebiyle öldüş olabileceğini ifade etti.

Tutankamun 10 yaşında tahta çıktı ve 9 sene hüküm sürebildi. Tutankamun'un altından mezarı ve altın cenaze maskesi, bulunduğunda dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 15:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48