banner39

Tutuklu İhvan lideri hastaneye kaldırıldı

İhvan'ın tutuklu liderlerinden Muhammed Ali Bişr sağlık durumunun aniden kötüye gitmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı

Ortadoğu 09.09.2015, 07:55 09.09.2015, 07:55
Tutuklu İhvan lideri hastaneye kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'nin güneyindeki Tora Cezaevi'nin yüksek güvenlikli "Akreb" adlı bölümünde tutuklu bulunan eski Kalkınma Bakanı ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden Muhammed Ali Bişr'in rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

İhvan'ın savunma heyeti üyelerinden Seyyid Nasr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bişr'in sağlık durumunun aniden kötüye gitmesi nedeniyle dün hastaneye kaldırıldığını öğrendiğini söyledi.

Nasr, Bişr'in tekrar hapishaneye getirilip getirilmediği, sağlık durumu ve aniden hastaneye kaldırılmasını gerektiren hastalığın ne olduğu konusunda bilgisinin bulunmadığını kaydetti.

Bişr'in ailesinin yaptığı yazılı açıklamada da değişik kaynaklardan kendilerine Bişr'in sağlık durumunun kötüye gitmesi sonucu hastaneye kaldırıldığı haberi geldiği ve konuyla ilgili bilgi almak için çaba sarf ettikleri belirtildi.

Bişr'in sağlığı ve güvenliğinden hapishane yönetimi ve İçişleri Bakanlığı'nın sorumlu tutulduğu ifade edilen açıklamada, Bişr'in sağlık durumunun kötüye gittiğini bildirmek için aile fertlerinden kimseyle irtibat kurulmadığı bildirildi.

Tora Cezaevi'nde Bişr'in sağlık durumunun kötüye gittiği kaydedilen  açıklamada, hepatit C virüsü (HCV) ve siroz hastalığı bulunmasına rağmen kendisine her üç haftada aralıklarla sadece birkaç kapsül ilaç almasına izin verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Bişr'e geçen yıldan beri karaciğer enzim tahlili yaptırmasına izin verilmediği de ifade edildi.

Eski Kalkınma Bakanı Muhammed Ali Bişr, ''yasaklı örgüte üye olmak, şiddete teşvik ve devlet karşıtı gösteri düzenlemek'' suçlamasıyla 24 Kasım 2014'te gözaltına alınmıştı.

MURSİ’NİN DAVASI YİNE ERTELENDİ

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 10 kişinin "Katar adına casusluk" yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, eski Milli Güvenlik Müdürü General Halid Serut ve eski Cumhurbaşkanı Güvenlik Müsteşarı General İmad Hüseyin'in dinlenmesi için duruşmanın bugüne ertelenmesine karar verdi. 

Mursi'nin hazır bulunduğu dünkü duruşmada mahkeme ayrıca, eski Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Muhammed Necib Abdusselam'ın 12 Eylül'deki duruşmaya, eski Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Müdürü General Usame el-Cundi'nin de 14 Eylül'deki duruşmaya çağrılmasına ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Mursi ve 10 kişi, "Katar adına casusluk" davasında ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunları Katar ile paylaşmakla" suçlanıyor.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından Mursi ve darbe karşıtları hakkında birçok dava açılmıştı. Bunlardan "Hapishaneler baskını" davasında Mursi'nin yanı sıra birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiyi idam, 21'ini müebbet, 8 kişiyi ise 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, "casusluk" davasında da Mursi dahil 17 kişiyi idam cezasına çarptırmıştı.

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Mursi hakkında, "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?