Tutuklu İhvan liderlerinin duruşması bugün

Mısır'daki darbe yönetimi tarafından tutuklanan İhvan lidelerinin mahkemesi bugün; ancak liderlerin hakim karşısına çıkmayacağı belirtiliyor

Tutuklu İhvan liderlerinin duruşması bugün

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Örgütü Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii (70) ile iki İhvan liderinin mahkemesi bugün başlıyor.

Üç liderin hakim karşısına çıkmayacağı belirtiliyor.

Bedii, 8 Temmuz'da Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazı kılan göstericilere askerlerin ateş açması sonucu en az 84 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda halkı "şiddete teşvik etmek"le suçlanıyor. 

EL BEDEVİ'YE YURTDIŞI YASAĞI

Diğer taraftan Mısır'da Vefd Partisi Genel Başkanı Es-Seyid el-Bedevi'nin hakkındaki "Çıkış yasağı" gerekçe gösterilerek, Sudan'a gidişine izin verilmedi.

Alınan bilgiye göre, Mısır Başsavcılığından aldığı izinle Sudan'ın başkenti Hartum'a gitmek için Kahire Uluslararası Havaalanı'na gelen Bedevi'nin "Yurt dışına çıkış yasağı olduğu" gerekçesiyle işlemleri yapılmadı.

Bu nedenle Hartum'a gidemeyen Bedevi, havaalanında yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Yurtdışı çıkış yasağı, 30 Haziran olaylarından önce verilmiş bir karardı. Başsavcılıktan almış olduğumuz yurt dışı çıkış iznimiz olmasına rağmen çıkış işlemlerimiz yapılmadı. Bu tutumu kınıyorum. İlk iş olarak Başsavcı Hişam Barakat'ın yanına giderek, yurt dışı yasağının kalkmasını isteyeceğim."

Ordunun yönetime müdahalesini destekleyen siyasetçilerden olan Bedevi, daha önce "Piyasaya karşılıksız çek vermek" iddiasıyla 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 12:58
banner53
YORUM EKLE

banner39