Tutuklu İhvan üyelerinin talebi reddedildi

Mısır'da tutuklu İhvan mensuplarının ihtiyati hapis cezalarının kaldırılması talebi, Kahire Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi

Tutuklu İhvan üyelerinin talebi reddedildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kahire Ceza Mahkemesi'nin, çeşitli suçlamalarla yargılanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının ihtiyati hapis cezalarının kaldırılması yönündeki talebi reddettiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcılık tarafından haklarında "yurt içinde ve dışında yalan haberler yayarak propaganda yapmak, öldürme olaylarına karışmak ve amaçlarını gerçekleştirmek için terör eylemleri yapan yasaklı gruplara katılmak" suçlamalarıyla dava açılan İhvan mensuplarının ihtiyati hapis cezalarının kaldırılması talebini mahkeme reddetti.

Kahire'nin doğusundaki Polis Akademisi binasında yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen duruşmada sanık avukatları, "Kesin bir iddia bulunmadığı ve yöneltilen suçlamalara dair net bir delil olmaması sebebiyle hapis kararının iptalini ve müvekkillerinin serbest bırakılmalarını" talep etti.

Duruşmada söz alan sanıkların, "Keyfi tutuklamalara maruz kaldıkları ve kendilerine isnat edilen suçlamaların hiçbir dayanağının olmadığını söyledikleri" belirtildi.

Sanıklardan Kefr eş-Şeyh ilinin eski valisi Saad el-Hüseyni'nin, mahkeme heyetine "Mısır'ın şerefine ihanet ettikleri" yönünde tepki gösterdiği, hakimlerin yerlerini almasının ardından, İhvan mensuplarının tekbir getirerek, darbe karşıtlarının sembolü haline gelen "Rabia" işareti yaptığı ve "Askeri rejim yıkılsın" sloganları attığı kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 00:53
banner53
YORUM EKLE

banner39