banner39

Üç gündür sosyal medyada görülmeyen Mihraç Ural'ın akıbeti meçhul

Geçen hafta Suriye'de uğradığı bombalı saldırıda ağır yaralandığı bildirilen 2013 Hatay saldırısı faili terörist Mihraç Ural 5 Temmuz'dan bu yana aktif kullandığı sosyal medyada herhangi bir paylaşım yapmadı.

Ortadoğu 09.07.2019, 10:34
Üç gündür sosyal medyada görülmeyen Mihraç Ural'ın akıbeti meçhul

2013 yılında Hatay'da gerçekleştirilen ve 52 kişinin ölümüne yol açan saldırının faili olarak bilinen terörist Mihraç Ural, geçen hafta Suriye'de uğradığı bombalı saldırıda ağır yaralanmıştı. Ural suikastını üstlenen Ebu Amara Tugayı Komutanı Muhanne Ceffale, “Saldırıyı yardım almadan yaptık. Ural direkt hedef alındı, ölüp ölmediğini bilmiyoruz” dedi.

Ural, Suriye'deki iç savaşın başlamasının ardından Lazkiye kırsalında kurduğu Mukaveme-i Suriye isimli örgütün liderliğini yapıyor. 

Beşar Esed rejimi saflarında silahlı muhaliflerle savaşan Ural daha önce de birçok kez suikasta uğramıştı. 

Son suikast geçtiğimiz Cumartesi günü sabah saat 10:45 sularında gerçekleşti. Bu saldırıyı, iç savaşın başladığı dönemlerde Halep Üniversitesi'nde okuyan Suriyelilerin kurduğu Ebu Amara Tugayı üstlendi.

Tugayın komutanı Muhanna Ceffale bu suikastın nedenini Independent Türkçe'ye şu sözlerle anlattı:

Mihraç Ural suçlu ve ırkçı. Suriye sahillerinde, Banyas'ta Bayda'da birçok katliama öncülük etti. Suriye devrimi boyunca sayısız katliama neden oldu. Bu da ona yönelik suikast için en önemli sebebimizdi.

Saldırının patlayıcı düzeneğiyle gerçekleştirildiği bilgisini veren Ceffale, Ural'ın da içinde bulunduğu Chevrolet marka aracın Lazkiye ile Slinfah arasında bir bölgede hedef alındığını söyledi.

Olay sırasında araçta 4 kişinin bulunduğu bilgisini veren Ceffale, Mihraç Ural'ın sağlık durumuyla ilgili net bir bilgiye sahip olmadıklarını, ölüp ölmediğini ise netleştiremediklerini anlattı. 

Kendileri açısından eylemlerinin başarıyla sonuçlandığını söyleyen Ceffale şu ifadeleri kullandı:

“2018 yılında da Ural'a yönelik benzer bir saldırı gerçekleştirmiştik ama Ural ölmemişti. Bizim için operasyon bitti ve direk hedef alındı. Şu anda sonuçları bekliyoruz. Operasyon Ebu Amara tarafından özel olarak gerçekleştirildi. Herhangi bir üçüncü kişinin müdahalesi olmadı. İstihbarat, malzeme tedariki Ebu Amara tarafından sağlandı.”

Halep merkezli Ebu Amara Tugayı, Halep'in tamamen silahlı muhaliflerin denetiminden çıkmasının ardından ülkenin farklı bölgelerine çekildi.

Saldırıdan önce sosyal medyayı aktif kullanan Ural, 5 Temmuz'dan bu yana herhangi bir paylaşım yapmadı.

Ural son tweetlerinden birinde Reyhanlı saldırısıyla bir alakası olmadığını öne sürmüştü.

Hatay'da görülen Reyhanlı saldırısı davasında mahkeme Mihraç Ural'ın örgütüne mensup olmakla suçlanan dokuz sanığa 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Dosyada "firari" olarak görülen Ural yargılanamadığı için dosyası ayrılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü