banner39

UCM, Libya'dan Seyfülislam'ı istiyor

UCM, Seyfulislam Kaddafi'nin işkence gördüğünü iddia ederek Libya'dan kendilerine teslim edilmesini istiyor

Ortadoğu 06.04.2012, 15:02 06.04.2012, 15:02
UCM, Libya'dan Seyfülislam'ı istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Libya'da bulunan Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın Lahey'e bir an önce teslim edilmesini istiyor.

El Arabiya'da yer alan habere göre, UCM yetkililerinden Javier Keita, Seyfülislam'ın Libya hapishanesinde fiziksel işkence gördüğüne dair bir rapor sundu. Bunun üzerine, Ceza Mahkemesi, Libya'ya teslim sürecinin hızlandırılması için baskı yapmaya başladı. Libya'daki yeni hükümet ise, Seyfülislam'ı kendilerinin yargılamaları gerektiğine inanıyor. İddialara göre, Seyfülislam, Lahey'de yargılanırsa sadece hapis cezası alacakken, Libya'da yargılanırsa idamla infaz edilebilecek.

Seyfülislam'ın tedavi edilmediği için diş ağrısı da çektiğini belirten Javier Keita, mahkemenin bir aydır uyarmasına rağmen, Libya hükümetinin bu konuda hiçbir adım atmadığını iddia etti. Bununla beraber Keita, Seyfülislam hakkında yapılan yerel tahkikatların yanıltıcı olduğunu ve yöneltilen suçlamaların önemsiz olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Keita  "Seyfülislam, ruhsatsız deve yetiştirmek ve lisanssız balık tesisi kurmak ile ilgili suçlardan yargılanıyor. Öldürme ve tecavüz gibi ağır suçlar ile ilgili ise delil yetersizliğinden dolayı koğuşturma olmayacaktı. Fakat Uluslararası Ceza Mahkemesi, Seyfülislam'ı Libya'dan talep edince, hükümet ani bir kararla, ağır cezalar için de bir yargılama süreci başlatacağını bildirdi." dedi.

139 gündür Libya hapishanelerinde tutulan Seyfülislam, henüz hakim karşısına çıkmadı. Bu sürede ailesiyle ve yakınlarıyla görüştürülmeyen Seyfülislam için, Lahey, Libya hükümetinin hücre hapsi uyguladığını iddia ediyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi geçen yıl Muammer Kaddafi, oğul Seyfülislam Kaddafi ve istihbarat şefi Muhammed Senusi için tutuklama kararı çıkarmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü