banner15

Ucuz petrol fiyatları Süveyş Kanalı'nı vurdu

Tarih boyunca en önemli ticaret yollarından birisi olan Süveyş Kanalı, düşen petrol fiyatları nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Yüksek geçiş ücretleri yüzünden gemi firmalarının Ümit Burnu'nu dolaraş ulaşım sağladığı belirtiliyor.

Ucuz petrol fiyatları Süveyş Kanalı'nı vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Düşen petrol fiyatları ticaret ve yük gemilerinin rotalarını değiştirmesine sebep oldu. Şirketler Süveyş Kanalı’na yüksek geçiş ücreti ödemek yerine Ümit Burnu’nu dolaşarak ulaşımı sağlıyor.

Deniz ticareti uzmanı SeaIntel şirketinin yayımladığı rapora göre, Ekim ayından Şubat sonuna kadar Asya'dan demir alarak Avrupa ve ABD'ye yük taşıyan 115 gemi Süveyş Kanalı yerine, Güney Afrika'da Ümit Burnu'nu geçerek rotasını tamamladı. Uzun rotayı yüksek hızla kat etmenin Süveyş Kanalı'nı geçerken harcanan zamana yaklaştığı belirtildi.

Sealnet'e göre Güney Afrika rotasını tercih edenlerin her defasında 235 bin dolar kar ettiği görüldü. Rapor, kanal idarelerinin rota tercih ekonomisinde değişiklik yapacaksa geçiş ücretlerinin Süveyş'te yüzde 50 oranında indirime gitmesi gerektiğini söyledi.

PANAMA DA NASİBİNİ ALDI

Düşük petrol fiyatları Süveyş Kanalı'nın yanı sıra Panama Kanalı'nı da etkiledi. Asya'dan ve özellikle Londra, Rotterdam, Hamburg gibi Avrupa'nın Atlantik Okyanusu'na bakan işlek limanlarından kalkan gemiler, Amerika kıtasının Pasifik Okyanusu'ndaki limanlarına ulaşmak için Panama Kanalı'ndan geçiş ücreti ödemek yerine, ucuz petrol nedeniyle Amerika'nın en güneyinden Macellan Boğazı'ndan dolaşmayı tercih ediyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48