banner39

Ülkesini terkeden Suriyeli sayısı giderek artıyor

Suriye'deki savaş nedeniyle her 4 Suriyeliden biri ülkesinden kaçtı, mülteci sayısının son açıklandığından iki kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Ortadoğu 05.04.2013, 11:14 05.04.2013, 11:40
Ülkesini terkeden Suriyeli sayısı giderek artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de iki yıldan beri devam eden savaş nedeniyle ülkeyi terkedenlerin sayısının toplam nüfusun dörtte birini bulduğu tahmin ediliyor. BM Mültecilere Yardım Kuruluşu UNHCR sözcüsünün haber ajansı AFP'ye e-maille gönderdiği açıklamaya göre, Suriye'de ülke için yerlerini terkedenlerin sayısı 4 milyona yükseldi. Suriye dışına kaçmak zorunda kalanların sayısı ise yaklaşık 1,2 milyonu buluyor.

UNHCR, şimdiye kadar yaptığı tahminlerde Suriye içinde yerlerini terketmek zorunda kalanların sayısını 2,5 milyon olarak tahmin ediyordu. Yeni rakamların önümüzdeki günlerde BM tarafından resmen açıklanacağı bildirildi. BM sözcüsü Reem El-Salim, eski tahminlerin artık gerçeği yansıtmadığını belirtti. BM tahminlerine göre ülkede ölenlerin sayısı ise 70 bini geçti.

Suriye'de rejime karşı ayaklanma başlamadan önce toplam 22,5 milyon insan yaşıyordu. Binlerce insan savaş sonucu geçim imkanları kalmadığı için de ülkeyi terketmek zorunda kaldı. Ayrıca birçok bölgede temel ihtiyaçların sağlanması mümkün olmadığı gibi, okullar da kapandı, sağlık hizmetleri verilmiyor, sağlık sistemi tamamen çöktü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?