Ulusal Kürt Kongresi PYD'yi doğrulamadı

Barzani'nin talebi üzerine Rojava'da katliam iddialarını inceleyen Kürt Ulusal Kongresi heyeti, hazırladığı raporda katliam olduğuna dair herhangi bir ifadeye yer vermedi

Ulusal Kürt Kongresi PYD'yi doğrulamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin 8 Ağustos günü resmi talebi üzerine Suriye'nin kuzeyindeki durumu incelemek üzere Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi tarafından oluşturulan 9 kişilik heyet, 19-25 Ağustos tarihleri arasında yaptığı incelemeleri bir rapor olarak kongreye sundu. Raporda daha önce PYD ve BDP'nin yoğun bir şekilde dile getirdiği katliam iddiaları ile ilgili herhangi bir ifade yer almadı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Suriye'de Kürtlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde, "El Nusra, (ÖSÖ), dini gruplar ve El Kaide tarafından Kürt'lere katliam yapıldığı" iddialarının araştırılması için Suriye'nin kuzeyine (Rojava) görevlendirdiği komisyon raporunu tamamladı. Raporda, "Suriye'nin kuzeyinde Kürt'lere ilişkin ticaret, sınır göçü, sağlık yardımı silahlı güç gibi unsurlara yer verilirken raporda BDP, PKK/ PYD'nin iddia ettiği Rojava'da gibi herhangi bir katliam olduğu görüşüne yer verilmedi.

Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD ile El Nusra arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonrası BDP, PKK/PYD'nin "Rojava'da katliam var." diyerek gündeme getirdiği iddialar Barzani'nin emri ile Suriye'nin kuzeyindeki durumu incelemek üzere gönderilen Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi'ne üye dokuz kişilik heyet tarafından 2 hafta süreyle incelendi.

19 Ağustos 2013 tarihinde Suriye'nin kuzeyine giderek katliam yaşandığı iddia edilen çeşitli kent ve ilçelerde incelemeler yapan KCK, BDP, YNK, KDP, İslami hareketler Yekgirtî İslami ve Komela İslamî ile İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) üyelerinden oluşan 9 kişilik komisyon heyetinin hazırladığı raporun detayları gün yüzüne çıktı. 9 kişilik heyetin Erbil dönüşü açıkladığı ve Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi'ne de ayrıca sunulan raporda, PKK/PYD'nin iddia ettiği gibi Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerce Kürtlere yönelik herhangi bir katliam ve soykırımın yaşandığı bilgisi yer almadı.

Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi'nin tam desteğini alan, raporun bir kopyasının, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye diğer kopyasının ise PKK/KCK yönetimine gönderildiği öğrenildi. PYD ise sözde Rojava katliamının raporda yer almaması nedeni ile kongreye sunulan rapora tepki gösterdiği ve raporun kapsamlı bir çalışma yapılmadan hazırlandığı iddiasını savundu.

PYD, 'ROJAVA'DA KATLİAM YOK' DİYEN GAZETECİYİ ÖLÜMLE TEHDİT ETMİŞTİ

PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD, daha önce 'Özgür Suriye Ordusu ve dini grupların 'Rojava'da yaptığı bir katliam yok." diyen Suriyeli Kürt gazeteci Siyamend Haco'yu ölümle tehdit etmişti. Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi'nde de görev yapan Haco, PKK'ya yakın medya organlarının 'Kürtler katlediliyor' haberlerinin Kürt bölgesinde herhangi bir katliamın olmadığını, aksine PYD ile rejime karşı savaşan Müslüman gruplar arasında çatışmalar olduğunu söylemişti. PYD'nin uzun zamandır Özgür Suriye Ordusu'na bağlı sivil Kürtleri katlettiğini söyleyen Haco, "Bölgedeki hiçbir arkadaşımız bunu doğrulamıyor. PYD bugüne kadar Beşşar Esed rejimiyle bağlantısını kesmediği gibi PYD, Baas rejiminin Kürt bölgesindeki kurumlarını koruyor." demişti.

KÜRT AZADİ PARTİSİ SEKRETERİ MISTEFA CUMA: PYD YA DEMOKRATİK OLUR, YA DA YOK OLUR GİDER

Öte yandan Kürt Azadi Partisi Genel Sekreteri Mıstefa Cuma'ya ait olduğu iddia edilen ve internete düşen bir ses kaydında PYD'nin demokratik olmayan yollara başvurması halinde yok olup gideceğini söyledi. Ses kaydında Cuma, Afrin Kamışlı ve Kobani olmak üzere Suriye'nin hemen hemen her yerinde demokratik bir şekilde binlerce destekçisi olan bir Kürt partisi olarak varlıklarını sürdürdüklerini eğer PYD'nin demokratik olmayan yollara başvurması halinde PYD'nin yok edileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 15:40
banner53
YORUM EKLE

banner39