banner15

Uluslararası Af Örgütü'nden İsrail'e kınama

Uluslararası Af Örgütü, İsrail güçlerinin El-Halil’de hastane basması eylemlerini şiddetle kınadığını açıkladı

Uluslararası Af Örgütü'nden İsrail'e kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), işgal işgal güçlerinin El-Halil’de hastane basıp Abdullah Şelalide adlı Filistinli genci infaz etmeleri ve yaralı olan amcasının oğlunu tutuklamalarını sert bir dille kınayarak, İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında uzun bir cinayet tarihine sahip olduğunu belirtti.

Amnesty yayınladığı açıklamada, İsrailli polislerin hamile kadın süsü vererek ve başlarına Filistin puşisi takarak hastaneyi basmalarını şiddetle kınadığını ifade etti.

Örgüt yaptığı açıklamada ayrıca görgü şahitlerinin verdiği bilgilere yer verdi. Söz konusu bilgilere göre, İsrailli polisler hastanenin üçüncü katına çıkıp geçen ay yapılan bıçaklı eyleme katıldığı şüphesiyle Azzam Şelalide’nin odasını bastı ve yapında bulunan Abdullah Şelalide’ye üç kurşun sıktı. Kafasına ve göğüsüne isabet eden kurşunlar Abdullah’ın vefatına neden olurken, işgal güçleri yaralı olan Azzam’ı alıp hızla uzaklaştı.

Açıklamada, İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında öldürme ve infaz konusunda uzun bir tarihe sahip olduğu, geçen yıl başlayan intifadayla Filistinlilerin yaptığı eylemlerin İsrail askerlerine aşırı güç kullanmalarını meşrulaştıramayacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 23:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35