Uluslararası örgütlerden PYD'ye ağır suçlamalar

İnsan Hakları Örgütü Suriye kolu, PKK'nın uzantısı PYD'nin kuruluşundan bu yana kontrolündeki bölgelerde sivillere karşı hak ihlallerine ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda PYD'nin ağır hak ihlalleri yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü ise Irak'ta hem peşmerge hem de YPG'y s uçlayan bir rapor kaleme aldı

Uluslararası örgütlerden PYD'ye ağır suçlamalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin, kontrolündeki bölgelerde etnik temizlikten, keyfi tutuklamaya, zorla askere almaktan göç ettirmeye kadar birçok insan hakları ihlali gerçekleştirdiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nün (SNHR) yayımladığı raporda, PYD'nin rejim güçlerinin 2012'de çekilerek örgüte "bıraktığı" ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda şimdiye kadar birçok "etnik temizlik amaçlı katliam" yapıldığı ifade ediliyor. Rapora göre, Arap nüfusun yoğun olarak yaşadığı bu bölgelerde, 2013 ve 2014'te Haseke iline bağlı el- Ağabeş, Tel Brak, el-Haciye ve Tel Halil'de yapılan katliamlarda 7'si kadın, 17'si çocuk 91 sivil öldürüldü.

Raporda "keyfi tutuklamalar" ve "zorla kaybolmaların" da yaşandığı belirtildi. Buna göre, PYD güçleri, Haseke'nin çeşitli yerlerinde en az bin 651 kişiyi keyfen tutukladı.

16'dan fazla kişinin de PYD güçlerinin işkencesine maruz kalmakta olduğunun belirtildiği raporda, bir yerel medya aktivistinin 15 Temmuz 2014'te ailesinin gözleri önünde asıldığı bilgisine yer veriliyor.

44 YAŞINDAKİ KADIN 6 ÇOCUĞUYLA BİRLİKTE ÖLDÜRÜLDÜ

Raporda kadınlara yönelik hak ihlallerine de yer verilerek, Mart 2011'den beri 42 kadının rastgele ateş açılarak ya da doğrudan hedef alınarak öldürüldüğü ifade ediliyor. 13 Eylül 2013'te 44 yaşında evli bir kadının 6 çocuğuyla birlikte el Haciye köyünde öldürüldüğünün aktarıldığı raporda, PYD'nin askeri gücü YPG'nin kadınları Haseke, Kamışlı ve Afrin'de örgüte katılmalarını sağlamak üzere zorla alıkoyduğuna dikkat çekiliyor.

88 KADIN KAÇIRILDI

Rapora göre, 2014'ün başından Ekim 2015'e kadar 34'ü çocuk yaşta 88 kadın YPG tarafından kaçırıldı.

51 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

SNHR'nin raporunda PYD güçlerinin 31 Aralık 2015'e kadar 51 çocuğu rastgele açılan ateş ya da keskin nişancı kurşunuyla katlettiği belirtiliyor. Rapora göre, 20 Kasım 2015'e kadar 111 çocuk keyfen tutuklandı, bin 876 çocuğun da YPG güçlerine zorla katılımı sağlandı.

24 MUHABİR TUTUKLANDI

SNHR raporunda, toplam 24 muhabir ve kameramanın keyfen tutuklandığı, araç gereçlerine el konularak, evlerine ateş açıldığını savunuyor.

Raporda, PYD güçlerinin Haseke vilayetinde çoğunluğu Arap yaklaşık 30 belde ve köyü yerle bir ederek, binlerce kişiyi zorla yerinden ettiği ifade ediliyor.

TÜRKMENLERE KARŞI HAK İHLALLERİ

SNHR raporunda geçen yılın Şubat ayında Haseke'de yaklaşık 100 Türkmen ailenin şiddet, haksızlık ve baskıya maruz kaldığına yer veriliyor. Raporda röportaj yapılan Türkmenler, öncelikle ülkenin farklı yerlerine göç etmek zorunda kaldıklarını ve sonrasında zor hayat şartları nedeniyle Türkiye'ye sığındıklarını anlatıyor.

Raporda, PYD'nin hak ihlallerine ilişkin olayların video ve fotoğraflarına da yer veriliyor.

VE ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ'NÜN IRAK SUÇLAMALARI

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, "Kürtlerin, IŞİD'i desteklediklerini düşündüğü Arapları cezalandırma ve ülkedeki tartışmalı topraklarda kontrolü ele geçirme amacında olabilecekleri" bildirildi. Örgütün raporuna göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı birlikler IŞİD'den geri aldıkları bölgelerde "savaş suçu işlemiş olabilir". 

Af Örgütü'nün raporu, 13 köy ve kentte yapılan saha araştırmalarının yanı sıra 100'den fazla görgü tanığı ile evini terk etmeye zorlananların ifadelerine dayandırıldı.

YPG VE PKK DA SUÇLANIYOR

İnsan hakları kuruluşu, bulgularının uydu görüntüleriyle de desteklendiğini söylüyor ve bazı bölgelerde YPG ile PKK'nın da suçlandığını aktarıyor.

Raporun Şengal'i de kapsayan Ninova vilayeti başlığı altındaki kısmında şu ifadeler var:

"Peşmerge güçleri ve bölgede Peşmergeyle birlikte hareket eden Ezidi milisleri, IŞİD'in Ezidilere yaptığı kitlesel zulme karşı bölgede oturan Araplara karşı intikam saldırıları düzenlemekle suçlanıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden 30 yetkili ayrıca, Şengal'de Ezidi ve Peşmerge'nin yanı sıra faaliyet gösteren YPG ile PKK'yı da bazı Arap köylerinde yıkım yaptı."

Af Örgütü'nün üst düzey danışmanı Donatella Rovera, "Askeri bir gerekçe olmadan sivillerin zorla yerinden edilmesi ve evlerin yıkılması savaş suçları anlamına gelebilir" dedi.

Örgüt, evlerini terk etmeye zorlanan Arapların, yeniden ele geçirilen bölgelere dönüşlerinin de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçleri tarafından engellendiğini belirtti. Rovera, "Çatışmalar yüzünden evlerini terk etmeye zorlanan on binlerce Arap sivil şimdi geçici kamplarda korkunç şartlarda yaşam savaşı veriyor" diye konuştu. 

"Çoğu geçim kaynaklarını, mülklerini kaybetti ve çoğunun evleri yıkıldı, dönecek bir yerleri kalmadı" diyen Rovera, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, sivillerin evlerine, köylerine geri dönmelerine engel olarak 'durumu kötüleştirdiklerini' söyledi.

Af Örgütü'nün açıklaması, Birleşmiş Milletler'in (BM) Salı günü Irak'ta sivillerin gördüğü zulme dair yayımladığı raporun ardından geldi.

BM verilerine göre 1 Ocak 2014 ila 31 Ekim 2015 tarihleri arasında Irak'ta en az 18.800 kişi öldü. BM ölümlerin çoğunun IŞİD saldırıları olduğunu belirtip örgütün 3.500 kadın ve çoğunu da köle olarak esir tuttuğunu belirtti. Raporda, ordu, milis ve Kürt birliklerin de sivilleri suistimal ettiği öne sürüldü.

Hem Peşmerge hem de YPG'lilerden bu suçlamalara ilişkin henüz bir cevap yok.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 10:24
banner53
YORUM EKLE

banner39