banner39

Umman tarihinin en büyük tatbikatı başladı

Umman Sultanlığı'nın ülke tarihinin en büyük askeri tatbikatlarına başladığı bildirildi.

Ortadoğu 01.10.2018, 23:45
Umman tarihinin en büyük tatbikatı başladı

Umman resmi ajansı ONA'nın haberine göre, "Yücelik 2" ve "Hızlı Kılıç 3" adı verilen ülke tarihinin en büyük askeri tatbikatlarına Umman'dan 70 bin, İngiltere'den 5 bin 500 asker katılıyor.

İki aşamalı tatbikatların ilki "Yücelik 2" adıyla bugün başladı. Ülkedeki tüm güvenlik birimlerinin yer aldığı tatbikatın ardından ikinci aşamaya geçilecek. Bu aşamada "Hızlı Kılıç 3" adını alacak tatbikat ise İngiliz Kraliyet Ordusu'ndan 5 bin 500 askerin katılımıyla ekim sonuna dek sürecek.

Umman Genelkurmay Başkanı Ahmed bin Haris en-Nebehani, "Bu iki tatbikat, stratejik, operasyonel ve seferberlik olarak tüm düzeylerde eğitimi amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı.

"Hızlı Kılıç 3"ün ortak bir tatbikat olduğuna dikkati çeken Nebehani, bunu "dost kuvvetlerle birlikte çalışma konusunda deneyim kazanmak için önemli bir fırsat" gördüklerini kaydetti.

Stratejik coğrafya

Umman'ın önemli stratejik konumu ülke için hem avantaj hem dezavantaj olarak değerlendirilebiliyor. Savaş karşıtı bir politika izleyen ülkenin denge politikaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Hatice Cengiz'in "Körfez’de yükselen atmosferde Umman Sultanlığı bir denge olabilir mi?" yazısında bulunabilir. 


Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?