banner15

Umman'dan 75 bin vatandaşa iş imkanı

Körfez ülkelerinden Umman, bu yılın başından itibaren kamu ve özel sektörde 75 bin vatandaşına iş imkanı sağladı

Umman'dan 75 bin vatandaşa iş imkanı

Geçen Şubat ayında ekonomik - siyasi reform ve iş talebiyle ülkede ayaklanmaların başgöstermesinin ardından Sultan Kabus Bin Said, 50 bin iş alanı oluşturulması emri vermişti. Medyada yer alan haberlere göre, Umman TV'de konuşan çalışma bakanı Şeyh Abdullah Bin Nasır, Şubat ve Temmuz ayları arasında farklı sektörlerde 74 bin 917 iş imkanı oluşturulduğunu söyledi. Yetkili, 55 bin kişinin yeni işinde çalışmaya başladığını sözlerine ekledi. 23 bin kişi kamu, kalanı da özel sektördeki işletmelerde görev aldı.

Şeyh Abdullah, özel sektörde iş verilen 6 bin 500 kişinin bayan olduğunu ve yeni iş sahalarının açılmasında ülkedeki farklı bölgelere adil davranıldığını vurguladı. Toplam 10 bin kişilik iş imkanı ile Batina ilk sırada gelirken bu bölgeyi 9 bin 700 kişi ile başkent Muskat takip etti. Şarkiye'de 4 bin 500, Dakliye'de 4 bin ve Dufar'da 1667 yeni iş imkanı oluşturuldu.

Özel sektörün açtığı iş imkanlarının da farklı eğitim seviyesindeki insanlara hitap ettiği öğrenildi. Böylece üniversite derecesi ve diploma sahibi 1965 kişi, lise mezunu 12 bin 750 kişi ve eğitimi olmayan 17 bin 700 kişi iş sahibi oldu.

Bakan, vatandaşların belli kategorilerde çalışmakta ısrarlı olduğunu ve her zaman aynı kategoride iş imkanının bulunmadığını söyledi. Körfez ülkelerinin bir çoğunda özel sektöre kıyasla maaşların daha iyi, çalışma saatlerinin daha kısa ve yıl içinde daha çok tatil verilmesi sebebiyle yerli vatandaşlar devlet sektöründe çalışmayı tercih ediyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 12:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35