Ürdün İhvanı'nda yeni çatlak

Ürdün'de İhvan'ın siyasi kolu olan İslami Eylem Cephesi Partisinden istifa eden ihvan yöneticilerinin bir kısmı 'Ortaklık ve Kurtuluş' diye yeni bir parti kuruyor

Ürdün İhvanı'nda yeni çatlak

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Ürdün'deki İhvan Teşkilatı (Müslüman Kardeşler) 'Ruhsatlı' ve 'Ruhsatsız' diye ikiye bölünmesinin ardından son dönemde daha fazla parçalanma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Ürdün İhvanı’nın siyasi kolu İslami Eylem Cephesi Partisinin Genel Sekreterliğine Muhammed Ez-Zeyudi'nin geçmesine itiraz eden parti üyelerinden 400 kişilik bir grup, Aralık 2015'te parti başkanlığına toplu olarak istifasını sunmuştu.

Aralarında Hamza Mansur, Salim El Fellahat, Abdülhamit El Kudah, Nemr El Essaf ve Halit Hasaneyn gibi partinin kurulmasında katkısı olan üst yöneticiler de bulunan bu grubun, Ürdün Politika ve Parlamento İşleri Bakanlığına 'Ortaklık ve Kurtuluş' adlı yeni bir parti kurmak amacıyla başvurdukları öğrenildi.

Yeni parti kurucularından Salim El Fellahat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Belirli bir ideolojiye bakmadan halkın farklı kesimleriyle gerçek ortalık oluşturmak suretiyle din işlerini siyaset işlerinden ayırmak gerektiği kanaatindeyim. Bu kanaat maalesef İhvan'ın önemli bir kesimi tarafından kabul edilmiyor. Bu kanaate sahip çıkacak yeni parti kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Ürdün'de meclis seçimlerini 10 yıl boyunca boykot eden İslami Eylem Cephesi Partisi, geçen ay düzenlenen seçimlerde 130 koltuktan oluşan ülke Meclisinde 15 koltuk kazanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39