banner15

Ürdün ile İsrail arasındaki doğalgaz anlaşmasına red

Ürdün Ulusal Koruma ve Normalleşmeyle Mücadele Komitesi Başkanı Mecli, "İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşma anayasa ve yasalara aykırıdır" dedi

Ürdün ile İsrail arasındaki doğalgaz anlaşmasına red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün Ulusal Koruma ve Normalleşmeyle Mücadele Komitesi, İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşmanın anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Komite Başkanı Menaf Mecli yaptığı açıklamada, "Biz bunu 'doğalgaz satış anlaşması' olarak değil 'vatanı satış anlaşması' olarak adlandırıyoruz. İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşma anayasa ve yasalara aykırıdır. Bu anlaşmayı reddediyor ve kınıyoruz. Daha önce de kabul etmemiştik ve bu tavrımızı sürdüreceğiz." dedi.

Anlaşmanın zamanlamasının da birçok soru işaretini beraberinde getirdiğini söyleyen Mecli, "Şu anki hükümetin meclis onaylamadan anlaşmaları imzalaması doğru değildir. Zaten meclis daha önce bu anlaşmayı kabul etmemişti." diye konuştu.

Ürdün'ün dün 15 yıl süreyle 45 milyar metreküp doğalgaz ithalatı için İsrail'le anlaşma imzaladığı bildirilmişti. Anlaşmanın maliyetinin 10 milyar dolar olduğu kaydedilmişti.

Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, geçen hafta yapılan parlamento seçimlerinin ardından istifasını sunmuş, Kral 2. Abdullah da yeni hükümeti kurmakla yine Mulki'yi görevlendirmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 11:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35