banner39

Ürdün'de Kerry planı protesto edildi

Amman'da düzenlenen gösteride, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin İsrail-Filistin barış müzakerelerinde sunduğu plan protesto edildi

Ortadoğu 14.02.2014, 16:35 14.02.2014, 16:35
Ürdün'de Kerry planı protesto edildi

İsrail ile Filistin arasında ABD'nin arabuluculuğunda yürütülen barış görüşmeleri, Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen gösteriyle protesto edildi. 

"Ürdün ve Filistin'i Savunmak İçin Ürdünlüler Buluşması" platformunun çağrısı üzerine Amman'ın merkezindeki El-Huseyni Camisi önünde düzenlenen gösteriye, Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) yanı sıra sendikalar ve aşiretlere bağlı siyasi güçler de destek verdi. 

Resmi ziyeret için ABD'de bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın, Başkan Barack Obama ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlenen gösteride, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin taraflara sunduğu barış planına tepki gösterildi. Ürdün ve Filistinin aleyhine komplo kurulduğuna yönelik dövizlerin taşındığı gösteride, "Kerry planının" reddedilmesi ve bu şekilde Ürdün'ün çıkarlarının korunması istendi. Göstericiler, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin Filistin davasını tasfiye etmeye çalıştığını ileri sürdü.  

İhvan'ın eski yöneticilerinden Salim el-Fellahat, "Ürdün halkının, Filistinlilerin geri dönüş hakkının ellerinden alınmasına ve sınırları,silahları ve egemenliği olmayan bir Filistin varlığına izin vermeyeceğini" söyledi. 

Fellahat, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'yi, Filistin halkının çıkarlarına zarar veren, Filistinlilerin Ürdün'e naklini öngören ve İsrail'in Yahudi devleti şeklinde tanınmasını şart koşan bir planı dayatmakla suçlandı. Yaşananların farkında olduklarını belirten Fellahat, "Ürdünlülerin, her iki halka zarar verecek hiçbir adıma izin vermeyeceği mesajını vermek istiyoruz" dedi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?