banner39

Ürdün'den IŞİD'e ağır bombardıman

Ürdünlü pilot Muaz El Kesasibe'nin IŞİD tarafından yakılarak öldürülmesinin ardından örgüte karşı savaş ilan eden Ürdün, bugün ABD uçaklarının desteğinde, Haseke'nin IŞİD kontrolü altındaki bölgelerini vurdu

Ortadoğu 05.02.2015, 19:34 05.02.2015, 20:11
Ürdün'den IŞİD'e ağır bombardıman

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün hava kuvvetleri, IŞİD'in mevzilendiği bölgelere hava harekatı düzenlemeye başladı. Ürdün savaş jetleri, Haseke'nin IŞİD kontrolündeki bölgeleri vurdu.

Ulusalararası haber ajansları, en az 20 Ürdün uçağının saldırılara katıldığını, ABD jetlerinin ise Ürdün uçaklarına destek görevi yaptığını belirtiyor.

Vurulan bölgelerle ilgili açıklama yapmayan Ürdün hükümet yetkilileri ise ordunun operasyonunun ayrıntılarını daha sonra kamuoyuyla paylaşacağını kaydetti.

Ürdün, uzun süredir IŞİD'in mevzilendiği Suriye topraklarında ABD öncülüğünde gerçekleştirilen hava operasyonlarına da katılıyordu.

Daha önce yaptığı açıklamada IŞİD'e verilecek karşılığın sert olacağını belirten Kral Abdullah da örgüte karşı 'acımasız bir savaş' yürütüleceğini söylemişti. "Bu terör örgütü sadece bizimle savaşmıyor, aynı zamanda gerçek İslam ve İslam'ın değerleriyle savaşıyor" diye konuşan Abdullah, "İnancımızı, değerlerimizi ve insani ilkelerimizi korumak için savaşıyoruz. Bu savaş acımasız olacak" şeklinde konuşmuştu.

KRAL ABDULLAH, PİLOTUN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Ürdün Kralı Abdullah ayrıca IŞİD tarafından bir kafeste yakılarak öldürülen pilot Muaz El Kesasibe'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Başkent Amman'a 120 kilometre mesafedeki Kerak kentine bağlı Ay Köyü'nde yaşayan pilotun ailesini evinde ziyaret eden Kral Abdullah, başsağlığı dileğini iletti.

Abdullah'ın ziyareti sırasında Ürdün ordusuna ait savaş jetleri, pilotun ailesinin yaşadığı evin önünde kurulan taziye çadrınının üzerinden alçak uçuş gerçekleştirdi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?