banner39

Ürdün'den IŞİD'e misilleme

Ürdün kısa süre içinde, pilot karşılığında salıverilmesi istenen Sacide Rişavi ve Ziad el Karboli'nin de bulunduğu idamı kesinleşen mahkumları infaz edeceğini duyurdu.

Ortadoğu 03.02.2015, 21:20 03.02.2015, 22:44
Ürdün'den IŞİD'e misilleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığından, IŞİD'in, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi öldürmesinin ardından, arasında örgütün pilot karşılığında salıverilmesini istediği Sacide el-Rıvaşi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Ziyad Kerbuli'nin de bulunduğuÜrdün hapisanelerindeki üst düzey IŞİD mensuplarının idam edileceği bildirildi

Adının açıklanmasını istemeyen Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralarında, örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Sacide el-Rıvaşi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğu IŞİD ve El-Kaide mensubu olmakla suçlanan kişilerin idam edilmesi kararlaştırıldı.

Yetkililer, idam edilecek IŞİD mensuplarının başkent Amman'ın güneyinde bir hapishaye götürüldüğünü ve sabaha doğru infazların gerçekleştirileceğini kaydetti.

Selefi eğilimli grupların kaynakları da El-Kaide mensubu bazı tutukluların, infazların uygulandığı başkent Amman'ın güneyindeki Sevvaka Hapishanesi'ne nakledildiğini iddia etti.

Kaynaklar, Sevvaka Hapishanesi'ne nakledilenler arasında, terör örgütü IŞİD'in pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rıvaşi'nin yanı sıra Ziyad Kerbuli ve Muammer el-Cağbir'in de bulunduğunu ifade etti.

Terör örgütü IŞİD bu akşam, pilot Kesasibe olduğu öne sürülen kişinin, demir kafesin içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını internette yayınlamıştı.

Ürdün hükümeti, daha önce yaptığı açıklamada, IŞİD'in Kesasibe'yi öldürmesi halinde Ürdün hapishanelerindeki IŞİD destekçilerini idam edileceğini bildirmişti. Görüntülerin yayınlanmasının ardından Ürdün Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada ise Kesasibe'nin 3 Ocak'ta öldürüldüğü öne sürülmüş ve pilotun "intikamının alınacağını" ifade edilmişti.  

IŞİD'in geçen hafta öldürdüğü Japon rehine Kenji Goto'ya karşılık serbest bırakılmasını istediği Sacide el-Rıvaşi, 2005 yılında Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılmaktan idamla yargılanıyor.

Kerbuli, ABD saldırılarında öldürülen Irak El-Kaidesi'nin lideri Ebu Musab ez-Zerkavi'nin yardımcılığını yapmaktan, Cağbiri ise 2002 yılında Amman'da Amerikalı diplomat Laurence Foley'i öldürmekten, idamla yargılanıyor. 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü