banner39

Ürdün'den IŞİD'e misilleme; iki kişi idam edildi

IŞİD'in Ürdünlü pilotu öldürmesinin ardından Ürdün de IŞİD'in talep ettiği, Amman'da 57 kişinin öldüğü saldırıya katılmakla yargılanan kadını ve El Kaide mensubu olduğu öne sürülen bir militanı idam etti

Ortadoğu 04.02.2015, 07:11 04.02.2015, 09:22
Ürdün'den IŞİD'e misilleme; iki kişi idam edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in elindeki pilot Muaz Safi el-Kesasibe'yi yakarak öldürmesinin ardından, Ürdün de tutuklu IŞİD mensupları Sacide el-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etti.

Ürdün devlet televizyonu, Kesasibe'nin öldürülmesinin ardından Rişavi ve Kerbuli'nin idam edildiğini açıkladı.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani de örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rişavi ile "Ebu Huzeyfe" lakaplı Kerbuli'nin, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda sabaha karşı idam edildiğini kaydetti.

IŞİD dün akşam, pilot Kesasibe olduğu öne sürülen kişinin, demir kafesin içine konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını internette yayınlamıştı.

Ürdün hükümeti dün gece Kesasibe'nin öldürülmesine karşılık, aralarında Rişavi ve Kerbuli'nin de bulunduğu Ürdün hapishanelerindeki üst düzey IŞİD ve El Kaide mensuplarının idam edilmek üzere başkent Amman'ın güneyinde bulunan Sevvaka Hapishanesi'ne nakledildiklerini duyurmuştu.

IŞİD'in geçen hafta öldürdüğü Japon rehine Kenji Goto'ya karşılık serbest bırakılmasını istediği Iraklı Sacide el-Rişavi, 2005 yılında Amman'da 57 kişinin öldüğü "Kara Çarşamba" saldırılarına katılmaktan idamla yargılanıyordu.

ABD saldırılarında öldürülen Irak El Kaidesi'nin lideri Ebu Musab ez-Zerkavi'nin yardımcılığını yapan Irak asıllı Kerbuli ise saldırılar düzenlemekten idamla yargılanıyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü