banner39

Ürdün'den İsrail'e Mescid-i Aksa tepkisi

Ürdün hükümeti İsrail'in Mescid-i Aksayı işgal etmeye kalkışmasının ardından 1994 yılında imzalanan barış anlaşmasının iptal edilebileceğini duyurdu

Ortadoğu 26.02.2014, 12:53 26.02.2014, 12:53
Ürdün'den İsrail'e Mescid-i Aksa tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ürdün yönetiminin, İsrail'e, Ürdün'ün Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetler üzerindeki "muhafızlık rolünün" kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunmasının, iki ülke arasında "diplomatik sorunlara" yol açacağı mesajını ilettiği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Ürdün hükümeti, muhafızlık görevinden taviz vermeyeceği ve İsrail'in bu konuda olumsuz yönde atım atması halinde iki ülke arasında "diplomatik krizin" yaşanabileceği konusunda İsrail yönetimine uyarılarda bulundu.

Parlamentonun üst kanadı Temsilciler Meclisi üyesi Halil Atıyye tarafından sunulan ve 30 milletvekilinin imzaladığı bildirgede de Ürdün'ün mabetler üzerindeki muhafızlık rolünün kaldırılmasının kabul edilemeyeceği belirtildi.

Kudüste'ki mukaddes mekanların özellikle de Mescid-i Aksa'nın İsrail'in kontrolüne geçmesi halinde İsrail'in Amman Büyükelçisi Daniel Nevo'nun ülkeden kovulacağı ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisi Velid Ubeyde'nin de geri çağrılacağı kaydedilen bildirgede ayrıca Ürdün-İsrail arasında 1994 yılında imzalanan Vadi Arap Barış Anlaşması'nın iptalini öngören bir kanun çıkarılması çağrısında bulunuldu. Çağrı için 47 Ürdün milletvekili kampanya başlattı.

Knesset, geçen hafta da aynı konuyu tartışmış ancak uluslararası kamuoyu ve Ürdün tarafından gelen baskılar sonucu görüşmeleri iptal etmişti.

Ürdün, 1924 yılından itibaren Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafazlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı, Ürdün Evkaf Bakanlığı tarafından atanıyor. 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?