banner15

Ürdün'den uluslararası camiaya Mescid-i Aksa çağrısı

Ürdün, BM, İİT ve uluslararası kuruluşları Mescid-i Aksa'daki İsrail ihlallerini önlemek için harekete geçmeye çağırdı

Ürdün'den uluslararası camiaya Mescid-i Aksa çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ürdün, uluslararası toplumu Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerin önlenmesi için İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

Ürdün resmi ajansı Petra'da yer alan habere göre, Hükümet Sözcüsü Muhammed Mumani, basına yaptığı açıklamada, "Uluslararası kurum ve örgütler, insan hakları kurumları, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve UNESCO, Mescid-i Aksa'ya yönelik kuşatmayı kaldırması, Ürdün ile arasındaki barış anlaşmasına mutabık kalması ve din mensupları arasında fitne ateşini daha fazla yakmaması için İsrail'e baskı yapmalı" dedi.

Aksa avlusunda mermi ve gözyaşartıcı bomba kullanarak onlarca kişinin yaralanmasına neden olan İsrail güçlerini kınayan Mumani, "İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının devam etmesi, bölgedeki dini terör ve aşırıcılığın en belirgin örneğidir" ifadelerini kullandı.

"İsrail işgal güçleri, bu sabah Ürdün hükümetine bağlı İslami Vakıflar Dairesi görevlilerinin ve güvenlik görevlilerinin Aksa'ya girmesine izin vermedi" diyen Mumani, Yahudi yerleşimcilerin ve radikallerin özel kuvvetler gözetiminde dini ritüellerini yerine getirmesi için Müslümanların Mescid-i Aksa'dan tamamen çıkarıldığını hatırlattı.

İsrail güçlerinin, Yahudi yerleşimcilerin sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'ya girmesi için ibadet eden Müslümanları alandan çıkarmaya çalışması gerginliğe neden olmuştu. Gruba müdahale eden polis bazı Filistinlileri tartaklamış, arbedede 3 İsrail işgal askerinin hafif yaralandığı açıklanmıştı.

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, işgal güçleri eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya gezi düzenliyor. Filistinlilerin tepkisini çeken bu ihlaller, taraflar arasında çoğu zaman gerginliğe dönüşüyor. İsrail, bu gerekçelerle de zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 15:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35