banner39

Ürdünlü alimler camilerin cuma günleri açılmasını istiyor

Ürdünlü 70 İslam alimi, Kral 2. Abdullah'a gönderdikleri mektupla Kovid-19 nedeniyle kapatılan mescitlerin cuma namazları için açılmasını istedi.

Ortadoğu 31.03.2021, 07:54
Ürdünlü alimler camilerin cuma günleri açılmasını istiyor

Ürdün'de 70 İslam alimi, mescitlerin cuma günleri açılması için Kral 2. Abdullah'a mektup gönderdi.  

Ürdün'de 70 İslam alimi, Kral 2. Abdullah'a gönderdikleri mektupta, cuma günleri namaz kılınması için mescitlerin 40 dakikalığına açılması talebinde bulundu.  

Uygulanan yasağın cuma günleri hafifletilmesini isteyen İslam alimleri, ramazan ayında da teravih namazları için mescitlerin birer saat açık tutulmasını Kral'dan rica etti.

Mektuba imza atan İslam alimlerinden Ürdün Üniversitesi Hadis Bilimleri Hocası Profesör Sultan el-Akayle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musibetler ancak günahlarla gelir ve ancak tövbe ile kalkar." dedi.

Akayle, salgına karşı hükümetin uyguladığı icraatların yanında yer aldıklarını ve saygı duyduklarını belirtti. Konunun ruhani yönüne de dikkati çeken Akayle, birçok alimle yapılan istişarelerin ardından Kral'a mektup göndermeye karar verdiklerini söyledi. 

Ürdün makamları yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 10 Mart'ta ülkenin hafta sonu tatil günü olan cuma gününde kapsamlı sokağa çıkma yasağı getirmişti. İki gün önce alınan bir başka kararla da yasağın mayıs ortalarına yani ramazan ayını da içine alan bir süreye dek uzatıldığı duyurulmuştu. 

Kral 2. Abdullah'a gönderilen mektuba imza atan Ürdünlü alimler arasında eski bakanlardan Bessam el-Amuş, Dr. Emced Kurşe, Temmam el-Benna, Abdurrahman Muhammed Şefik ve Emel Abdullah el-Nuaymat yer alıyor. 

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?