banner39

Ürdünlü İslamcılar seçimi boykot edecek

Yeni seçim kanununu protesto eden İslamcı partiler bu yıl kurulacak sandıklara gitmemeyi planlıyor

Ortadoğu 20.06.2012, 12:59 20.06.2012, 12:59
Ürdünlü İslamcılar seçimi boykot edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürdün'de İslamcı muhalif milletvekilleri, yeni seçim yasasının onaylanmasından bir gün sonra, bu yıl yapılması beklenenden erken seçimleri boykot edeceklerini açıkladı.

Ürdün Müslüman KArdeşler Hareketi'nin genel başkan yardımcısı Zaki Bani Raşid, genel seçimlerin boykot edilmesi ve 'gölge meclis' oluşturulması için merkezdeki siyasi partiler ve diğer gruplarla temas halinde olduklarını açıkladı.

Birçok grubun sandığı boykot etmesini beklediklerini söyleyen Raşid, "İslamcı hareketin oyları üzerine bahis yapanlar yanlışta" şeklinde konuştu.

Salı günü onaylanan yeni kanun, 15 kadınlar için kotayı 12'den 15'e çıkarırken, 120 olan milletvekili sandalye sayısı 140'a çıkartıyor.

Kral Abdullah'ın onayıyla yürürlüğe girecek yasaya göre, seçmenler, iri kendi bölgelerindeki adaylar, diğeri ülke genelindeki siyasi partiler veya koalisyonlar için olmak üzere iki farklı oy kullanacak. Ama sadece 17 sandalye partilerin ve koalisyonların adayları için ayrılıyor.

Muhalefet yeni yasanın "siyasi hayatı öldüreceğini", ve halkın temsil hakkının gasbedildiğini savunuyor. İhvan'a göre seçimler de çözüm değil kriz getirecek.

Kral, geçen yıl kapsamlı reformlar talep eden Ürdünlüler'in daha büyük eylemlerini önlemek adına 2012 yılı sonuna kadar kritik seçimler için bastırıyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?