banner15

Uzmanlar, Suriye'ye ambargoyu yorumladı

Uzmanlar, 10 yıldır batılı ülkelerin ambargosu altındaki Suriye rejimini, ABD'nin yeni yaptırımlarının sarsmayacağını savundu.

Uzmanlar, Suriye'ye ambargoyu yorumladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye uzmanları, 10 yıldır batılı ülkelerin ambargosu altındaki Suriye rejimini, ABD'nin yeni yaptırımlarının sarsmayacağı ve ülkedeki ulusalcı cepheyi güçlendireceği görüşünü dile getirdi.

Beyrut'taki Carnegie Ortadoğu Merkezi'nden Suriye uzmanı Lahsen Aşi, bu tip kararların rejimi etkilemeyeceğini savunarak, ''Washington, Suriye'den petrol satın almıyor ve Suriye'nin ABD ile ticari ilişkileri dış ticaretinin yüzde 3 ila 4'ünü geçmiyor'' dedi.

Washington 2004'ten beri Lübnan ve Irak'ın istikrarını bozmaya çalışmak ve kitle imha silahları üretim programı yürütmek suçlamalarıyla ''terörizme destek veren'' ülkeler listesine dahil ederek bir dizi ekonomik ambargo uyguluyor.

The Syria Report ekonomi dergisinin yazı işleri müdürü Cihad Yazıcı da, ABD'nin yeni ambargo açıklamalarının daha ziyade spekülatif olduğunu belirterek, Suriye devletinin ABD'de hemen hemen hiçbir mal varlığının bulunmadığını ve petrol ihracatının yüzde 95'inin Avrupa'ya yönelik olduğunun altını çizdi.

ABD Başkanı Barack Obama, bu ülkeye uygulanacak yeni yaptırımlar çerçevesinde Suriye hükümetinin ABD'deki mal varlıklarının dondurulması, Amerikan vatandaşlarının Suriye'de iş ve yatırım yapmaları ile Suriye petrolünün ABD'ye ithalinin yasaklanması talimatını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 01:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35