banner15

Van'da Afgan uyruklu kişinin şüpheli ölümüne soruşturma

Van'da, medyada yer alan "Afganistan uyruklu bir gencin polis tarafından darp edilerek öldürüldüğü" iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Van'da Afgan uyruklu kişinin şüpheli ölümüne soruşturma

Van Valiliği, bazı basın-yayın organlarında yer alan "Afganistan uyruklu bir gencin polis tarafından darp edilerek öldürüldüğü" iddiasıyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Yurda yasa dışı yollarla giriş yaptığı sırada Iğdır'da yakalanan ve işlemleri için Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne bağlı Geri Gönderme Merkezine getirilen Afganistan uyruklu Lütfullah Tacik'in, bir polis memuru tarafından dövülerek öldürüldüğü yönündeki iddiaların bazı gazete ve haber sitelerinde yer alması üzerine Van Valiliği yazılı açıklama yaptı.

Yasadışı yollarla yurda giriş yapan 34 kişiyle yakalanan ve 27 Mayıs 2014'te Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezine getirilen Tacik'in, beraberindeki 7 kişi ile kemik yaşı tespiti ve bulaşıcı hastalık taraması için Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğünün belirtildiği açıklamada, gerekli kontrollerin yapıldığı sırada Tacik'in fenalaşarak yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 31 Mayıs'da hayatını kaybettiği ifade edildi.

Ölümün şüpheli görülmesi üzerine cumhuriyet savcısı nezaretinde yapılan otopside, Tacik'in "akut lösemi" hastası olduğunun tespit edildiğine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

"Yine otopsi işlemi sırasında müteveffanın bir polis memuru tarafından darp edildiği iddiası da cumhuriyet savcısına iletilmiştir. Otopsi işlemi darp iddiasını da karşılayacak şekilde gerçekleştirilmiş, buna karşın otopsi sonucunda şahsın kesin ölüm nedeni tespit edilememiştir. İleri raporlama ihtiyacını karşılamak üzere vefat eden şahıstan toksikolojik ve histpatolojik örnekler alınarak Trabzon Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığına gönderilmiştir."

Tacik'in ölüm nedenini araştırmak üzere  Van Cumhuriyet Başsavcılığınca adli, valilik tarafından da idarisoruşturma başlatıldığı kaydedilen açıklamada, İçişleri Bakanlığından da mülkiye müfettişi talep edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Geri Gönderme Merkezinde darp olayının gerçekleştiği iddia edilen odada kamera kayıt sistemi bulunmamaktadır. Binada mevcut diğer kameraların elektrik voltajındaki değişikliklere bağlı olarak düzenli kayıt yapamadığı tespit edilmiştir. Ancak vefat eden Lütfullah Tacik'in de aralarında bulunduğu gençlerin, hastaneye giriş çıkışıyla ilgili kamera kayıtlarına cumhuriyet başsavcılığı tarafından el konulmuştur" ifadeleri yer aldı.


Kaynak: AA

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 20:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48