banner39

Varil bombaları Halep'i harabeye çevirdi

Suriye ordusuna bağlı helikopterlerin Halep'te muhaliflerin denetiminde olan bölgelere günde 40-50 arasında varil bombası atması sonucu birçok yer harabeye döndü

Ortadoğu 15.02.2014, 10:11 15.02.2014, 12:46
Varil bombaları Halep'i harabeye çevirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye ordusuna bağlı helikopterlerin Halep'te muhaliflerin denetiminde olan bölgelere günde 40 ila 50 arasında varil bombası atması sonucu birçok yer harabeye dönerken, güvenlik nedeniyle halkın güvenli bölgelere kaçmasından dolayı sokaklar bomboş kaldı.

Halep'in kuzey kesimlerinde yer alan Miyessar, Mesakin Hananu, Sukkeri, Kadi Askeri ile Haydariye bölgeleri varil bombasına maruz kalmadan önce tüm savaş şartlarına rağmen hayat devam ediyordu. Rejimin söz konusu bölgelere yoğun varil bombasıyla saldırısından sonra her köşe başında ya yıkılmış binalar veya hasar görmüş yapılar göze çarpıyor.

Muhaliflerin kontrolünde olan kentin kuzeydeki bölgelerine rejim güçlerinin varil bombasıyla saldırıları sonucunda halkın güvenli yerler kaçması nedeniyle sokaklar boş kaldı. Birçok bölgede tüm dükkanların, iş yerlerinin, ev ve binaların kapıları kapalı olduğu gözlenirken bazı bölgelerde kısmi de olsa evlerini iş yerlerini terk etmeyenlere rastlanıyor.

Keskin nişancılar ve varil bombalı saldırılar nedeniyle binaların çatılarına çıkmak imkansızken kentin farklı bölgeleri ile tarihi Halep kalesi ve Emevi Camisi çevresinde zaman zaman yaşanan çatışmalardan dolayı halk çok mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmıyor.

Özellikle Halep merkezinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerine karşı sıkı kontrol noktaları göze çarparken, kentte bir kaç ay öncesine göre hayatın durduğu gözlemleniyor.

Kuzeyde en çok varil bombası saldırısına maruz kalan bölgeler arasında yer alan Miyessar mahallesi sakinlerinden 28 yaşındaki Ebu Semih, yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun Miyessar mahallesindeki pazar yerini varil bombasıyla vurması sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Şehirde elektrik, su ve mutfak tüpü yok

Orduya ait helikopterlerin, mahallenin farklı bölgelerini varil bombasıyla vurması sonucunda halkın bölgeyi terkettiğini ve kendisinin 4 çocuğuyla mahallede kaldığını dile getiren Ebu Semih, "Burada elektrik yok, su yok, mutfak tüpü yok. Mahallede durumu iyi olmadığı için kaçamayan fakirler kaldı. Başımıza her gün varil bombaları yağıyor" diye konuştu.

"Varil bombası saldırılarından dolayı birçok bölgede insanlar evlerinden aldıkları eşyayla kaçmaya çalışıyor. Varil bombalarıyla bir çok bölge harabeye döndü, yollar ise tahrip oldu" diyen Ebu Semih, şunları kaydetti:

"Esad güçleri 45 günden bu yana Halep'teki muhalif bölgelere varil bombaları yağdırıyor. Bakın sokaklarda insanları görmek mümkün değil. Sokaklar bomboş. Miyessar'da ne terörist ne de silahlı gruplar vardı, buna rağmen rejim varil bombalarıyla sivil halkı vuruyor."

Geçinebilmek için ekmek satmaya çalışan ve güvenlik nedeniyle soyadını vermek istemeyen 12 yaşındaki Hasan, "Suriye ordusu burayı varil bombalarıyla vurdu. Halk güvenlik nedeniyle mahalleyi terk etti. Sizin de gördüğünüz gibi sokaklar bomboş" dedi.

Varil bombası korkusu yaşayan ve bulunduğu çarşıda ekmek satarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Hasan, "Buraya varil bombası düştü. 30 kişi hayatını kaybetti. Varil bombaları saldırısından önce buralarda insandan geçilmiyordu. Artık mahallede su, elektrik ve gaz yok, zor durumdayız" ifadeleriyle şartlarının zorluğunu dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?