banner15

Vatikan 'S.Arabistan'da Kilise' iddialarını yalanladı

Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Selman'ın ülkesinde ılımlı İslam rüzgarları estirmesinin ardından ülkede kilise inşa edileceği iddialarına Vatikan'dan reddiye geldi

Vatikan 'S.Arabistan'da Kilise' iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vatikan, Suudi Arabistan'da Kilise inşa edecekleri iddialarını reddetti.

Mısır medyası hafta sonu haberlerinde Kardinal Jean-Louis Tauran ve Dünya İslam Birliği Muhammed bin Abdül Kerim Al-Issa arasında tarihi bir anlaşma yapılarak Suudi Arabistan'da kilise inşa edileceğini iddia etmişti. Ancak Vatikan iddiaların yanlış olduğunu açıkladı.

Kardinal bu yıl Suudi Arabistan'ı ziyaret etti ve kraliyet ailesiyle bir araya geldi. Anlaşmanın, Vatikan'ın Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı, Fransız kardinal Jean-Louis Tauran ile Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el İsa arasında imzalandığı iddia ediliyor.

Egypt Independent'ın iddiasına göre Suudi Arabistan'ın fiili lideri konumundaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın (MbS) toplumsal-kültürel açıklık politikası çerçevesinde Suudi tarihinde ilk kez kilise inşa etmek üzere Vatikan ile işbirliği anlaşması imzalandı.

Vatikan’da dinler arası diyalog dairesinden Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran konuyla ilgili Vatican News’e konuşurken Tauran, “Suudi Arabistan ziyaretimde yüksek seviyeli yöneticiler ve Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ile görüştüm. Ziyaretim sırasında, okullarda Müslüman ve gayrimüslimlerin iyi görüştüklerini, onların ikinci sınıf vatandaş kabul edilmediklerine vurgu yaptım. Yakınlaşma sürecinin başlamasından memnuniyet duyuyorum. ‘Suudi yetkililer ülkeye yeni bir imaj kazandırmaya hazır olduklarının işaretini verdi” dedi.

Suudi Arabistan, bölgede Hristiyan kilisesi olmayan tek ülke. 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 09:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48