Vatikan'dan İsrail'e red

İsrail'in, Vatikan ile Filistin arasındaki anlaşma metninin detaylarını inceleme talebi Vatikan tarafından reddedildi

Vatikan'dan İsrail'e red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Vatikan, Filistini resmen tanıdığı 26 Haziran 2015 tarihinde imzalanan anlaşma metninin detaylarını öğrenmek isteyen İsrailli diplomatların taleplerini reddettiğini açıkladı.

Haaretz İsrail gazetesi üst düzey bir yetkiliden aldığı haberde, diplomatların, dört ayrı konu hakkında anlaşma metnini incelemek istediklerini ancak Vatikan'ın anlaşmanın içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındığını yazdı.

Anlaşma metninin temeli 15 Şubat 2000'de Vatikan ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında imzalanan anlaşmaya dayanıyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahshon, Vatikan'ın Filistin'i resmen bir devlet olarak tanımasından üzüntüsünü dile getirdi. " Barış anlaşması umutlarına zarar verecek aceleci bir adım" değerlendirmesi yaptı.

Nashon, anlaşmanın "tek taraflı" olduğunu "İsrail'in Yahudi halkının tarihi haklarını görmezden geldiklerini" söyledi. "İsrail hesabı İsrail'in temel çıkarları ve Kudüs'teki Yahudi halkının özel tarihsel durumuna yapmayız anlaşmada tek taraflı tespitlerde kabul edemeyiz."

Haaretz gazetesinin haberine göre, Bakanlık, Vatikan ve Filistinliler arasındaki anlaşmanın zaten Vatikan ve İsrail arasında var olan benzer bir antlaşmaya uygun olmamasından endişe duyuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 14:36
banner53
YORUM EKLE

banner39