banner39

Vekalet savaşında yeni aktörler

Samir Eltaki, Irak ve Suriye'de Rusya ve Türkiye'nin de vekalet savaşına dahil olduğunu ifade ediyor

Ortadoğu 14.12.2015, 16:55 14.12.2015, 17:18
Vekalet savaşında yeni aktörler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk askeri 4 Aralık'ta farklı etnik kökenlilerden müteşekkil Ninova Kurtuluş Güçleri'nin talim gördüğü Zalkan Kampını koruma iddiasıyla Musul'a girdi. Böylece Moskova'nın Türkiye karşıtı seferberliği daha da kızıştırmak için PKK'ya destek verme ihtimaline karşı örgüte Irak'a girmekten çekinmeyeceğini ihtar etmiş oldu.

Mebriefing'de Irak ve Suriye'deki savaşı değerlendiren Samir Eltaki, Rusya'nın düşen savaş uçağının intikamını almak için PKK'yı kullanma ihtimali yükselmişken Türklerin PKK'nın palazlanmasına karşı elleri kolları bağlı kalmayacağı mesajı verdiğini belirtiyor.

Eltaki yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

"Hiç kimse kayda değer sayıda Amerikan askerini Suriye'de görme konusunda hevesli olmamalı. Ancak bu On Emir'den biriymiş gibi algılanmasın. Asla olmayacak mukaddes bir şeyden bahsetmiyoruz sonuçta. Ve her şeyden önce bu beklenti gereksizce her fırsatta tekrar edilmemeli.

Gerçek bir koalisyon Arap, Türk, Peşmerge ve NATO eğitmenleri ve Özel Kuvvetleri dahil edecek ve tüm partnerler tarafından kabul edilecek prensipler çerçevesinde hareket edecek şekilde oluşturulmalı. Bu prensipler ilk etapta yerel halktan Sünni bir kuvvetin, diğer partnerlerin de yardımıyla, vücuda getirilip IŞİD'i yenmesi ve İç Irak ile Doğu Suriye'yi kontrol etmesi üzerine olmalıdır."

"VEKALET SAVAŞINDA YENİ AKTÖRLER" MAKALESİ İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?