banner39

banner35

Venezuela Dışişleri Bakanı Rodriguez İran'da

Venezuela Dışişleri Bakanı Rodriguez İran’a resmi bir ziyaret düzenliyor. Ziyarette öne çıkan konunun düşen petrol fiyatları olması bekleniyor

Ortadoğu 20.04.2015, 16:07 20.04.2015, 16:07
Venezuela Dışişleri Bakanı Rodriguez İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, İran'a resmi bir ziyaret düzenliyor. Rodriguez, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le bir araya geldi. 

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin Venezuela’yı milli güvenliği için tehdit olarak gördüğü yönündeki açıklamaları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Zarif, İran’a resmi ziyarette bulunan Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez ile görüştü. Dışişleri Bakanlığında gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında Zarif, “Tahran ve Caracas, zorba dayatmalara karşı mücadelede ortak stratejiye sahip. ABD’nin Venezuela’yı tehdit olarak gören politikalarını şiddetle kınıyoruz. Tıpkı İran halkının dimdik durarak dış tehditleri yenilgiye uğrattığı gibi, Venezuela halkının da dış tehditler karşısında mücadele ettiğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

İran’ın Venezuela ile ortak çıkarlara dayanan derin ilişkilere sahip olduğunu kaydeden Zarif, bu yakın ilişkinin iki ülke arasında birçok alandaki işbirliğini de beraberinde getirdiğini belirtti. İkili ilişkiler, uluslararası ve bölgesel konular, ekonomik ve siyasi işbirlikleri konularında verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Zarif, “Petrol ve petrol politikaları konusunda işbirliği, uluslararası karar mekanizmalarında aktif bir rol için görüş alışverişinde bulunduk. Venezuela Dışişleri Sayın Rodriguez’e ziyaretinde eşlik eden petrol bakanının da İran Petrol Bakanıyla bu konuları daha ayrıntılı görüşecek olması önemli” diye konuştu.

Zarif, “Petrol piyasasının istikrarının korunması için İran ile Venezuela ve diğer OPEC üyeleri arasında koordinasyon son derece önemli” dedi.

Tahran ziyaretinin iki ülke ilişkilerini güçlendirmeye yönelik kararlılığın göstergesi olduğunu ifade eden Venezuela Dışişleri Bakanı Rodriguez de, “Bugün son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Ziyaretimde Venezuela Petrol Bakanı da bana eşlik ediyor. Bu ziyaret, iki ülke ilişkilerinin güçlendirileceğine tekit niteliğinde. Desteklerinden dolayı İran’a teşekkür ediyoruz. Bugün enerji, siyasi ve ekonomik konuları ele aldık. Bildiğiniz gibi OPEC üyesi iki ülke olan İran Venezuela’nın işbirliğinin verimli olacağını umuyorum” açıklamasında bulundu.

Ekonomisi büyük ölçüde petrol gelirlerine bağlı olan Venezuela’dan Tahran’a gerçekleştirilen bu ziyaret İran basınında iki ülkenin petrol fiyatlarında işbirliğine gideceği yönünde yorumlanıyor. Venezuela Petrol Bakanının da heyette yer alması ve İranlı mevkidaşı Bicen Zengene ile görüşecek olmadı bu yorumları güçlendiriyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan İran ve Venezuela, Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını düşürmesini ve petrol politikalarını eleştiriyor.

Bundan önce Venezuela Cumhurbaşkanı Nikolas Maduro, 10 Ocak 2015’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin daveti üzerine Tahran’a bir günlük resmi ziyarette bulunmuş ve İranlı makamlarla görüşmüştü.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?