banner39

Virüs ABD-İsrail ortak yapımı

Flame ve Stuxnet bilgisayar virüsleri, İran nükleer programını yavaşlatmak için ABD ve İsrail tarafından ortak geliştirildi, saldırı ortak gerçekleştirildi

Ortadoğu 20.06.2012, 15:19 20.06.2012, 15:43
Virüs ABD-İsrail ortak yapımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Flame ve Stuxnet bilgisayar virüsleri, İran nükleer programını yavaşlatmak için ABD ve İsrail tarafından ortak geliştirilerek, saldırı gerçekleştirildi.

Amerikan Washington Post gazetesi, Batılı resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Flame ve Stuxnet'in İran'ın nükleer programını yavaşlatarak, atom bombası üretmesini engellemek amacıyla ABD ve İsrail tarafından ortaklaşa geliştirildiğini yazdı. İki ülkenin yetkilileri ise açıklamalarında iddiaları reddediyor.

Flame ve Stuxnet virüsü İran bilgisayar ağına gizlice yönlendirildi ve söz konusu bilgisayarlardaki bilgiler çalındı.

İran'a yönelik gizli siber savaşın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA ve İsrail ordusu tarafından yürütüldüğünü belirten Batılı yetkililer, Stuxnet virüsünü ise, İran'ın uranyum zenginleştirmesini önlemek için kullanıldığını vurguladı.

Casusluk yazılımı olarak adlandırılan Flame virüsüyle ilgili ortaya çıkan yeni detaylar, ABD'nin düşman bir ülkeye karşı ilk defa siber sabotaj düzenlediğini ortaya koymuştu.

"Bu tür saldırılar, düşmana karşı savaş alanında yeni taktik hazırlığı" diyen ABD istihbarat örgütünden üst düzey bir yetkili, Flame ve Stuxnet'in bugün devam eden büyük saldırının birer parçası olduğunu vurguladı.

Daha önce de Washington’ın Flame’in geliştirilmesinde parmağı olduğu iddia edilmiş, ancak ABD ile İsrail’in işbirliği resmen doğrulanmamıştı. Geçtiğimiz hafta Kaspersky ve Symantec gibi internet güvenlik şirketlerinden yapılan açıklamalarda Flame’in Stuxnet’ten parçalar içerdiği ve aynı kişiler tarafından idare edildiği belirtilmişti.

Flame’den etkilenen yerler arasında İran’ın yanı sıra Lübnan, Batı Şeria, Macaristan, Avusturya, Rusya, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.

Flame’in yapısı ve taktikleri eski usul olsa da, değiştirilebilir yazılım modülleri ve belli hedefler seçmesi nedeniyle bu virüs, internet çağının en güçlü silahı olarak değerlendiriliyor. Bu kötü niyetli yazılımlar, evden veya seyahat sırasında dizüstü bilgisayarlar üzerinden yapılan uzaktan erişim ile ana sisteme ulaşmayı başarıyor.

Flame en güvenli ağlara bile Bluetooth gibi kanallardan bulaşıyor ve programı idare edenlere o ağ üzerindeki bilgisayarların tüm faaliyetlerini izleme fırsatı veriyor. 

Virüslü bilgisayarlara dosyaları silme ve kodun takip edilmesini önlemek için disklere rasgele karakterler yerleştirme komutu verildiği tahmin ediliyor. Ancak kaç bilgisayarın bu komutu aldığı henüz belli değil.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?