banner15

Virüsten sonra Buşehr'de üretim ertelendi

İran'ın nükleer santrallarını hedef alan virüsten kurtulmak için Batılı yazılım uzmanlarından yardım istediği iddia edildi

Virüsten sonra Buşehr'de üretim ertelendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi


İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkenin ilk nükleer santralı olan Buşehr'deki elektrik üretiminin başlangıç tarihini 2 ay ileriye attıklarını açıkladı. Salihi, gecikmenin 'Stuxnet' virüsü ile alakalı olmadığını vurgularken, bilgisayar uzmanları 'dünyanın ilk sanal silahı' olarak nitelenen virüsün, tesisi tamamen kullanılmaz hale getirebileceğini belirtiyor.

İSRAİL: İRAN YARDIM ARIYOR

İran'ın bir yandan da nükleer programının bel kemiğini oluşturan Buşehr Nükleer Tesisi'ndeki bilgisayar sistemine bulaşan 'Stuxnet' adlı virüsle mücadele etmenin yollarını aradığı iddia edildi.

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka sitesinin haberine göre Tahran yönetimi, başka birçok tesise de bulaştığı öne sürülen virüsü yok etmek için Batılı yazılım uzmanlarıyla gizlice bağlantıya geçti.

Haberde, İranlı yetkililerin, virüsün bulaştığı merkezlere ilişkin detaylı bilgi vermeye yanaşmadığı için, bağlantıya geçilen uzmanlardan hiç birisinin işi kabul etmediği kaydedildi. Yetkililerin, büyük bölümü Almanya'dan ithal edilen bilgisayar sistemlerinde, kendi uzmanlarının önceden yaptığı değişiklikler hakkında da bilgi vermediği belirtildi.

Virüsün bulaştığı günden bu yana bilgisayar sistemlerine verdiği hasarın büyüdüğü vurgulanıyor.

Bilgisayar güvenliği uzmanları, Stuxnet virüsünün İran'ın nükleer tesislerini hedeflediğini tahmin ederlerken, başlıca şüpheli yerleri İsrail ve ABD olarak değerlendiriyorlar.

Tahran hafta içinde yaptığı açıklamada, virüsün mutasyona uğrayarak yayılmaya ve ülkenin bilgisayar ağında hasara yol açmaya devam ettiğini belirtmiş, virüsün ülkenin en önemli nükleer tesisi Buşehr'i etkilediği iddialarını ise yalanlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48