banner39

Viyana'da nükleer müzakereleri sürüyor

İran'la 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerinin son oturumları Viyana'da devam ediyor. Bugün, İran Dışişleri Bakanı Zarif önce Tahran'a döneceğini duyurdu daha sonra ise Viyana'da kalıp müzakerelere devam etme kararı aldı

Ortadoğu 21.11.2014, 17:11 21.11.2014, 17:11
Viyana'da nükleer müzakereleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)'nın beş daimi ülkesi ve Almanya (5+1) arasındaki nükleer müzakereleri Avustralya'nın başkenti Viyana'da devam ediyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, nükleer müzakerelere katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya geldi.

Hammond ve Fabius, nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fabius, iyi, güvenli ve istikrarlı bir anlaşmaya ulaşabilmek için geldiğini belirterek, İran'ın bir anlaşma yapma fırsatını değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Bir anlaşmaya ulaşmak için çok az zamanlarının kaldığını, ikili ve üçlü görüşmeler gerçekleştireceklerini belirten Fabius, "İran sivil nükleer enerji hakkına sahiptir ancak nükleer bomba üretmeye değil" dedi.

Hammond ise bazı ilerlemeler kaydetmeye kararlı olduklarını belirterek, müzakere konularının zor ve teknik olarak karmaşık olduğunu ifade etti. Her iki tarafın da bir anlaşmaya ulaşmak istediğini, hiç kimsenin kötü bir anlaşma istemediğini vurgulayan Hammond, 5+1 ülkelerinin İran'dan daha fazla esnek olduklarını aktardı.

Mümkün olan en iyi anlaşmaya ulaşabilmek için çok çalışacaklarını belirten Hammond, "İran için ödül çok fazla. Dondurulmuş varlıklara ulaşım, dünya ile özgürce ticaret ve uluslararası toplumla ilişkiler. Yani İran için masada çok büyük bir ödül var" dedi.

Hammond, bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı konusunda halen karamsar olup olmadığı sorusuna, "Ben gerçekçiyim. Umut ediyorum. Çok az zamanımız kaldı. Önümüzdeki 72 saat içinde anlaşmanın temel prensiplerini tamamlamaya çalışacağız" diye konuştu.

ZARİF, KERRY VE ASHTON DÜN AKŞAM BİR ARAYA GELDİ

Dün akşam Viyana'ya gelen ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve 5+1'in Başmüzakerecisi Catherine Ashton ile üçlü görüşme gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, öğlen Zarif ve Ashton ile yeniden bir araya geldi.

İranlı kaynaklar, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in, akşam, siyasi liderlerle müzakerelerde gelinen noktayı değerlendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere İran'a gidip döneceğini belirtiyor.

Müzakerelerde taraflar arasında "uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı, ağır su reaktörlerinin durumu, nükleer işbirliği ve yaptırımlar" konularında farklılıklar bulunuyor.

ZARİF TAHRAN'A GİTME KARARI ALDI SONRA VAZGEÇTİ

Bugün devam eden görüşmeler sırasında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in görüşmeler yapmak için Tahran'a gideceği duyuruldu. Zarif'in Tahran'a gideceğinin duyurulmasının ardından, tarafların uzlaşmaya yaklaştıkları yorumlamrı yapıldı.

Ancak daha sonra, Zarif'in Tahran'a gitmekten vazgeçtiği duyuruldu. İran'ın müzakere heyetinde yer alan bir yetkili İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya yaptığı açıklamada, "Müzakereler Zarif'in Tahran'a gitmesini gerektirecek olgunluğa henüz ulaşmadı. Bu yüzden Tahran'a gidiş iptal edildi ve müzakereler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?