Viyana'da Suriye konulu özel toplantı yapılacak

BM, Suriye konulu Cenevre görüşmeleri kapsamında 25-26 Ocak'ta Viyana'daki BM Ofisi'nde özel bir toplantı yapılacağını bildirdi

Viyana'da Suriye konulu özel toplantı yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın ofisinden yapılan açıklamada, Mistura'nın Beşşar Esed rejimi ve Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetlerine bugün davetiyelerini ayrı ayrı gönderdiği bildirildi.

Özel toplantının lojistik nedenlerden dolayı Cenevre yerine 25-26 Ocak'ta BM Viyana Ofisi'nde yapılacağının altı çizilen açıklamada, Staffan de Mistura'nın gerek rejim, gerekse muhaliflerin toplantıya katılmasını beklediği ifade edildi.

Staffan de Mistura ayrıca, uluslararası aktörlerin Suriye konusunda alacağı siyasi inisiyatiflerinin BM Suriye görüşmeleri sürecini desteklemesi ve 2254 sayılı kararın uygulanmasına katkı vermesi gerektiğini bir kez daha tekrarladı.

CENEVRE 8 BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMIŞTI

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, İsviçre'nin Cenevre kentinde 28 Kasım 2017'de başlayan ve 14 Aralık 2017'de sona eren Suriye konulu Cenevre 8 görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, "Başaramadık. Altın bir fırsat kaçırıldı." ifadesini kullanmıştı.

Mistura, Cenevre 8'deki başarısızlığa rağmen görüşmelerin bir sonraki turunun ocak ayı içinde yapılacağını kaydetmişti.  

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 21:06
banner53
YORUM EKLE

banner39