banner15

Yahudi işgalcilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

Bir grup Yahudi işgalci, İsrail polisi korumasında zorla Mescid-i Aksa'ya girdi

Yahudi işgalcilerden Mescid-i Aksa'ya baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kudüs'te bir grup Yahudi işgalci, İsrail polisi koruması altında zorla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirildi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sorumlusu Firas ed-Debes, yaptığı açıklamada, 75 kişilik bir grubun, Aksa'ya girdiğini söyledi.

Yahudi işgalcilerin Aksa'nın avlusunda ibadet etmek istemesi üzerine Mecis-i Aksa muhafızları ile aralarında tartışma yaşandığını belirten Debes, İsrail askerlerinin 5 Siyonist yerleşimciyi avludan çıkardığını kaydetti.

İsrail radyosunun haberine göre de, polis, Aksa'nın ziyaretine yönelik talimatlara muhalefet ettikleri için 5 Siyonist yerleşimci gözaltına alındı.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Aşırı sağcı yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35