banner39

'Yahudi Ulus Devleti' talebine Peres'ten tepki

İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Peres, Netanyahu'nun 'Yahudi Ulus Devleti' talebine tepki gösterdi

Ortadoğu 27.11.2014, 22:14 27.11.2014, 22:14
'Yahudi Ulus Devleti' talebine Peres'ten tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun gelecek hafta meclise getireceği "Yahudi Ulus Devleti Yasa Tasarı'na" tepki gösterdi.

Peres, David Ben Gurion'u anma töreninde yaptığı konuşmada, "Yahudi Ulus Devleti Yasası, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi'nin siyasi çıkarlar uğruna baltalanması girişimidir. Yasa, ülkemize hem içeride hem de dışarıda zarar vererek, İsrail'in demokratik prensiplerini sarsacaktır" dedi.

"İsrail devletinde 'Yahudi' ve 'demokratik' kavramları arasında nasıl olur da bir ayrıma gidilebilir? Hangisi diğerinden daha üstündür?" diye soran Peres, İsrail'in asli demokratik değerlerine dönmesi gerektiğini savundu.

Gelecek hafta çarşamba mecliste oylamaya sunulacak tasarıda, "İsrail, Yahudiler'in tarihi anavatanıdır ve tüm İsrail vatandaşları eşit haklara sahiptir" ifadesi yer alıyor.

Onaylanmasına kesin gözüyle bakılan tasarı, İsrail'in anayasası olmadığı için devletin temel kanunlarından sayılacak. Yasa tasarısında İsrail devleti, bölgesel bir devlet şeklinde değil de tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi etnik-dini devlet olarak tanımlanıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Filistinlerden, Yahudi halkının Yahudi ulus devletini tanımalarını bekliyoruz. Tıpkı onların da bizden Filistin ulus devletini tanımamızı bekledikleri gibi" ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?