Yakılan Emevi Camii şimdi bu halde -FOTO

Özgür Suriye Ordusu, Esad güçlerinin saldırısıyla kısmen yanan ve içinde Zekeriya aleyhisselam'ın kabrinin de bulunduğu Halep'teki Emevi Camii ve çevresini kontrol altına aldığını duyurdu

Yakılan Emevi Camii şimdi bu halde -FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esad güçlerinin saldırısıyla kısmen yanan ve içinde Zekeriya aleyhisselam'ın kabrinin de bulunduğu Halep'teki Emevi Camii ve çevresi, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Tevhid Sancağı Tugayları'nın kontrolüne geçti. Grup tarafından yapılan açıklamada, ÖSO'nun, ''Emevi Camisi'ne Özgürlük'' operasyonu kapsamında Halep'te, şiddetli çatışmalar sonunda, Büyük Emevi Camisi ve çevresini kontrol altına aldığı duyuruldu.

Açıklamada, ''Cami ve çevresini kontrol altına almayı kolaylaştırmak için, oraya giden yolları ele geçirdik. Suriye ordusu, keskin nişancılar ve tam donanımlı birlikleriyle cami ve çevresine konuşlanmıştı. İlk başta içeri kadar girdik ancak mühimmat yetersizliğinden dolayı caminin içinden çıkarak çevresine konuşlandık. Daha sonra Suriye birlikleri cami çevresine barikatlar kurdu'' ifadeleri yer aldı.

Suriye ordusunun hava desteği alarak devam ettiği çatışmalarda ÖSO'nun, vur-kaç taktiği ile kontrolü ele geçirdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ÖSO'nun kontrolü ele geçireceğini anlayan Suriye rejimine bağlı askerlerin caminin bir kısmını ateşe verdiği ve içerideki kutsal eşyalar ve tarihi eserleri tahrip ederek camiyi terk ettiğine işaret edildi.

Büyük Emevi Camii, Halep'in en eski ve en büyük camisi olarak biliniyor. Emeviler döneminde Kral Süleyman bin Abdül Melik tarafından inşa ettirilen Büyük Emevi Camii, mimari tarzı ve tasarımıyla başkent Şam'daki Emevi Camisi ile benzerlik taşıyor. Hz. Zekeriya'nın türbesinin içinde yer almasından dolayı cami, Zekeriya Camisi olarak da adlandırılıyor.

Yavuz Sultan Selim Mısır seferi sırasında, burada okunan bir hutbede kendini "Hâdim-i Haremeyn-i şerif" yani "Kutsal toprakların hizmetkârı" olarak nitelendirmişti. Kendisinden önce Memluk hükümdarları ise "Hâkimü'l Haremeyn-i Şerif" yani "Kutsal toprakların efendisi" unvanını kullanıyorlardı. Yavuz'un bu toprakların gerçek hakiminin Hz. Peygamber olmasından dolayı "hizmetkar" lakabını benimsediği söylenir.

Caminin avlusuna da ayakkabılar çıkarılarak giriliyordu. Cami giriş kapısının tam karşısında kalan revağın altında sürekli Kur'an okuyan 10 kadar ama hafız sürekli Kur'an-ı Kerim okuyordu. Bu hafızların kahvaltıları ve öğle yemekleri kendilerine görevlilerce dağıtılıyordu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 15:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
alper
alper - 7 yıl Önce

bu esad ve avanesi Hz. Peygamber efevdimizin (sallallahu aleyhi vessellem) ahir zamanda çıkacağı bildirilen ve müslümanlara zulüm ile idare edecek zalim krallardan biri olduğu ortada "Benden sonra halifeler olur. Halifelerden sonra emirler, emirlerden sonra zalim melikler gelir.""Vay bu ümmete, o öldüren zalim meliklerden dolayı. Bu zalimler kendilerine itaat edenler hariç, sessiz kalanları dahi korkuturlar"

banner39

banner36

banner37

banner35