Yakılarak katledilen Filistinlinin davasında müebbet

Kudüs Bölge Mahkemesi, Filistinli genç Ebu Hudayr’ın yakılarak öldürülmesi olayında 2 İsrailliden birine müebbet, diğerine 21 yıl hapis cezası verdi

Yakılarak katledilen Filistinlinin davasında müebbet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail mahkemesinin, Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr’ın kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülmesi olayında yargılanan 2 İsrailliden birine müebbet, diğerine 21 yıl hapis cezası verdiği bildirildi.

Kudüs Bölge Mahkemesi, geçen yıl Yahudi yerleşimcilerce kaçırıldıktan sonra yakılarak öldürülen 16 yaşındaki Filistinli Ebu Hudayr'ın davasında yargılanan 2 İsrailliden birine müebbet, diğerine 21 yıl hapis cezası verdi.

Mahkemenin yaşları küçük olduğundan dolayı 2 mahkumun isimlerini paylaşmadığı kaydedildi.

Ebu Hudayr’ın ailesinin avukatı Mühennet Cabbara, "Olayla ilgili yargılanan ve suçlarını itiraf eden üç sanıktan ikisi suçlu bulunurken, olayın asıl faili olarak bilinen üçüncü kişinin mahkemesi ise 'akli dengesinin yerinde olmadığı' yönündeki talebinin görüşülmesi için bu ayın 11'ine ertelendi" dedi.

Suçlu bulunan ve yaşları 18'in altında olan iki sanığın, cinayeti "asıl fail olarak bilinen ve akli dengesinin yerinde olmadığı yönünde savunma yapan üçüncü şahsın etkisinde kalarak işledikleri" yönünde savunma yaptıkları belirtilmişti.
Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak katledilmişti. Ebu Hudayr'ın ölümünün ardından Kudüs'ün tüm mahallelerinde, Filistinlilerle İsrail askerleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 15:43
banner53
YORUM EKLE

banner39