banner39

Yaptırımlar kalktı, Körfez borsaları çöktü

İran'a karşı yaptırımların kalkmasının ardından Körfez ülkelerinin borsalarında işlemler güne düşüşlerle başladı

Ortadoğu 18.01.2016, 09:59 18.01.2016, 11:57
Yaptırımlar kalktı, Körfez borsaları çöktü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'a karşı yaptırımların kaldırılmasından sonra Körfez ülkelerinin borsalarında işlemlerin düşüşlerle başladığı bildirildi.

TASS ajansının haberine göre, Orta Doğunun en büyüğü olan Suudi "Tadavul" Menkul Kıymetler Borsası endeksi yüzde 6,5'lık sert bir düşüşle 5500 puana geriledi.

Birleşik Arap Emirlikleri borsası da haftaya rekor düşüşle başladı. “Dubai Finansal Piyasa Genel Index” borsa endeksi rekor olan 2.672,33 puana, Abu Dabi borsası da 3.837,81 puana geriledi.

Benzer bir durum, bölgedeki ikinci büyüklükteki Katar borsasında da yaşandı. Bu borsada işlemler açıldıktan bir saat sonra ana endeks yüzde 5 gerileyerek 8800 puan seviyesinin altına indi. Kuveyt borsası da yüzde 2,4 kayıpla 5000 puan seviyesine düştü.

Arap ülkeleri borsalarında düşüşlerinin ana nedeninin son derece düşük petrol fiyatlarının yanında Batı'nın İran'a karşı yaptırımların kaldırılması olduğu bildirildi. İranlı yetkililer, dünya pazarında petrol arzını artırmak amacıyla enerji kaynaklarının üretimini artıracaklarını açıkladılar.

Cumartesi günü Uluslararası nükleer enerji kurumu başkanı Yukiya Amano, İran’ın batı ülkeleri ile anlaşma şartlarını yerine getirdiğini açıkladığından sonra AB yetkilileri yatırımların tümünü, ABD ise kısman iptal ettiğini açıklamışlardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?