'Yaptırımların kalkması İsrail için fırsat' iddiası

ABD tarafından İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ardından İsrail'den tehdit olduğu kadar fırsat da olabileceği açıklaması geldi

'Yaptırımların kalkması İsrail için fırsat' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ambargo sonrası neler olacağı konusunda İran'ı yakın mercek altına aldı. İran'ın nükleer güç olması ya da ABD ile yaptığı nükleer araştırmalarına sınır getireceği anlaşmalarına da karşı gelen İsrail'den farklı sesler gelmeye başladı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot, İran'a yaptırımların kaldırılmasının İsrail için “hem tehdit hem fırsat” anlamına geldiğini söyledi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrailli düşünce kuruluşu Milli Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün Tel Aviv’de düzenlediği konferansta konuşan Eizenkot, “İran'a yaptırımların kaldırılması, İsrail için büyük tehdit oluşturduğu gibi yeni fırsatlar da sunuyor” dedi.

Eizenkot, söz konusu “tehdit ve fırsatların” neler olduğunu ise açıklamadı.

İsrail, yaptırımların kaldırılması ile sonuçlanan İran anlaşmasına başından beri sert bir şekilde karşı çıkıyor. Eisenkot’un ise şimdiye kadar İsrailli yetkililerden anlaşmayla ilgili gelen açıklamalarından farklı olarak “fırsatlardan” bahsetmesi dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39