banner39

Yemen ateşkesinde kısmi uzlaşı

HDG güçleri ve Husiler, Taiz'de ateşkese uyma ve ambargoyu kısmen kaldırma konusunda anlaştı

Ortadoğu 16.04.2016, 19:40 16.04.2016, 21:27
Yemen ateşkesinde kısmi uzlaşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'in Taiz kentinde Husiler ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri (HDG) arasında ateşkese uyma ve kentteki ambargoyu kısmen kaldırma konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

HDG güçlerine bağlı kaynaklardan alınan bilgiye göre, Taiz'deki ateşkesin uygulanmasını izleme komitesi Husiler ve HDG güçleriyle bir araya geldi. Husilerden Muhammed Abdullah Nayif ve Zekeriyya el-Muta ile HDG'den Abdulkerim Şiban ve Ali el-Muammeri el-Car'in temsil ettiği taraflar, ateşkese uyulması, tüm askeri faaliyetlerin durdurulması, aylardan beri uygulanan ambargonun kaldırılması, Sana-Taiz ve Hudeyde-Taiz ana yolunun açılması, halkın ve ticaret mallarının dolaşımına engel olunmaması konusunda anlaştı.

Taiz, bir yılı aşkın bir süredir ulusal ordu ve HDG birlikleri ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih arasında yaşanan çatışmalara sahne oluyor.

Yemen'de, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 18 Nisan'da Kuveyt'te yapılması planlanan müzakereler öncesi geçen pazar gece yarısı yürürlüğe giren ateşkes pek çok kez ihlal edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?